Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calitate Administrator-Asociat Unic-Salariat pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calitate Administrator-Asociat Unic-Salariat pentru SRL si contributii datorate

Buna ziua,

Un Asociat Unic de SRL, care este si Administrator, poate deveni si salariat ?
george-neagu, moderator
In legislatia actuala , exista numai prevederea referitoare la un asociat unic sa poata cumula si calitatea de salariat la societatea al carei asociat unic este ...

Art. 196^1 din legea nr/31/1990:
....
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
....

In speta, calitatea de salariat o poate avea cu c.i.m. si administratorul societatii comerciale, chiar daca va semna c.i.m. in dubla calitate.