avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calitate Administrator-Asociat Unic-Salariat pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calitate Administrator-Asociat Unic-Salariat pentru SRL si contributii datorate

Buna ziua,

Un Asociat Unic de SRL, care este si Administrator, poate deveni si salariat ?
Ultima modificare: Joi, 16 Noiembrie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 16 Noiembrie 2017
In legislatia actuala , exista numai prevederea referitoare la un asociat unic sa poata cumula si calitatea de salariat la societatea al carei asociat unic este ...

Art. 196^1 din legea nr/31/1990:
....
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
....

In speta, calitatea de salariat o poate avea cu c.i.m. si administratorul societatii comerciale, chiar daca va semna c.i.m. in dubla calitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administratorul asociat unic al firmei poate avea contract de munca? VladFlorin07 VladFlorin07 Buna dimineata, ma scuzați dacă deschid o alta discuție care poate a avut loc deja.. mi-am deschis un SRL pt o cafenea. Eu sunt asociatul unic, ... (vezi toată discuția)
Administrator firma angajat ipm75 ipm75 Buna ziua, Mi-am deschis de cateva zile un SRL, cu activitate comert intr-un anumit domeniu. Ceea ce ma intereseaza pe mine este daca ma pot angaja cu salariu ... (vezi toată discuția)
Actionar unic, administrator si salariat in acelasi timp la srl mdutan mdutan Buna ziua, Intentionez sa imi deschid in SRL in perioada urmatoare si nu reusesc sa ma lamuresc cu privire la urmatorul aspect: Fiind actionar unic si ... (vezi toată discuția)