Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligat sa fac contract de munca sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligat sa fac contract de munca sau nu?

Buna ziua , Sunt asociat unic si administrator a unei srl cod 5630. fara angajati. platesc pensii lunar. Pot lucra ca barman in cadrul societati fara CIM. Nu sunt angajat nicaieri.
george-neagu, moderator
In legislatia actuala , exista numai prevederea referitoare la un asociat unic sa poata cumula si calitatea de salariat la societatea al carei asociat unic este ...

Art. 196^1 din legea nr/31/1990:
....
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
....

Prin urmare, asociatul unic nu este obligat sa aiba si calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Administratorul isi va putea exercita atributiile in baza actului constitutiv al societatii sau al contractului de mandat.