Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizita

buna ziua,
in urma unui divort cu minor s-a stabilit si programul de vizita;dar tatal nu l respecta pe motiv ca nu are unde sa duca copilul peste noapte si tot weekendul,inca nu am prins perioada vacantelor.
Ce este de facut? Momentan nu s-a facut partajul el plecand de bunavoie din locuinta are aceasta vreo importanta,multumesc!
Buna ziua,
In principal partajul nu are legatura cu programul de vizita al parintelui, decat in cazul in care mai exista o alta proprietate ce poate fi folosita de sot.
Cu o cerere adreasta instantei care a solutionat cauza dvs. sau cu un acord de mediere pe care il veti prezenta apoi instantei pt. incuviintare puteti rezolva si acest aspect referitor la programul de vizitare si pt. perioada vacantelor.
[EDITAT]
Cu respect.
ContSters20980, utilizator
multumesc frumos
e un drept obtinut sa-si ia copilul in vizita, nu e o obligatie. daca nu poate , nu doreste sa-l ia, nu-l puteti obliga sa respecte acel program. puteti insa sa cereti in instanta restrangerea acestui program de vizita, daca tatal nu-si exercita dreptul de vizita