Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional la contractul de munca,ptr garantie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional la contractul de munca,ptr garantie?

Salariul meu brut este de 970 lei,net este 720 lei.Acum angajatorul a inceput sa opreasca garantie,40 lei.Vreau sa va intreb daca poate face acest lucru fara un act aditional la contractul de munca.Multumesc mult.
Nu poate sa va opreasca acesti bani , daca nu aveti incheiat un contract de garantie ... Garantia in numerar se retine in rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din cistigul mediu pe o luna, dupa caz.
~ Conținut șters la cerere ~
Da,aveti dreptate,doar ca nu ai cu cine discuta...nu semnam nici stat de plata,nu ni se dau nici fluturasi de salarizare...
Faceti o sesizare la ITM care va verifica cele spuse de dvs. si va lua masurile legale.
Va multumesc mult ptr sfaturi!