Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate

Buna ziua. Doresc sa fac o cerere pentru salariul mediu pe unitate care se acorda la nasterea unui copil insa nu stiu la care din ele sa fac referire, la CCMUNN 2007-2010 sau la CCMUNN 2011-2014, avand in vedere ca noi nu avem contract colectiv de munca la nivel de unitate, se aplica cel la nivel national. Sunt ceva probl cu acordarea acestui salariu in institutia unde lucrez, se acorda doar prin hotarare judecatoreasca , asta fiind motivul pt care vreau sa fie totul bine facut pt a nu lasa loc de interpretari. Multumesc!
alinatug, utilizator
1. Ministerul Muncii spune ca la ora actuala nu mai avem CCMUNN. Cel pe anii 2007-2010 a fost denuntat iar cel pe anii 2011-2014 nu a fost inca inregistrat la Ministerul Muncii.
2. Asa ca pentru dvs. ar fi valabil daca ar exista un CCM la nivel de unitate sau de ramura in care sa se prevada si acest ajutor material.
/contractul 2895/2006 a incetat la data de 29.01.2011., daca nu aveti un ccm la nivel de unitate nu puteti solicita
s.tanase a scris:

/contractul 2895/2006 a incetat la data de 29.01.2011., daca nu aveti un ccm la nivel de unitate nu puteti solicita

CCMN a expirat la 29.12.2010 ....:)
Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 5 din 29/01/2007
s.tanase a scris:

Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 5 din 29/01/2007

Ce treaba are publicarea in Monitorul Oficial cu durata de valabilitate ? ...