avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cedare parti sociale-asociat plecat din tara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cedare parti sociale-asociat plecat din tara

Buna ziua, am si eu o intrebare. Pentru o societate comeciala, formata din 2 asociati, ambii administratori, in care se doreste cedarea partilor de catre unul din asociati catre o terta persoana, ce acte trebuiesc intocmite pentru ORC? Stiu ca se face contractul de cesiune parti sociale, cu cedarea la valoarea nominala(sau o alta valoare stabilita), intocmirea actului aditional (schimbarea asociatului, schimbarea din functia de administrator), completarea unui nou act constitutiv. Problemea e ca, asociatul care vrea sa cedeze, cesionarul, locuieste in momentul de fata in Spana. Cum se poate rezolva situatia?
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 21:55, 14 Martie 2011
printr-o procura autentica acordata unei alte persoane care sa poata astfel semna documentele.
Aceasta procura va acoperi si contractul de cesiune parti sociale si Hotararea AGA de cedare a partilor sociale si schimbare din funcia de administrator?
Procura poate acoperi toate aceste operatiuni, dar discutand la modul practic, ati putea intocmi actele, dupa care sa le transmiteti pe e-mail.

Asociatul aflat in Spania le poate printa, dupa care le semneaza si le trimite cu un serviciu de posta rapida aici in Romania, unde sunt semnate de ceilalti..

Stiu ca nu e o abordare tocmai ortodoxa, dar, in acest fel simplificati un pic lucrurile, iar documentele sunt semnate chiar de catre persoanele direct implicate in treaba asta !..
Da, cu precizarea ca trebuie specificate in procura activitatile pentru care terta persoana este imputernicita.
Buna ziua, am si eu o intrebare. Pentru o societate comeciala, formata din 2 asociati, ambii administratori, in care se doreste cedarea partilor de catre unul din asociati catre o terta persoana, ce acte trebuiesc intocmite pentru ORC? Stiu ca se face contractul de cesiune parti sociale, cu cedarea la valoarea nominala(sau o alta valoare stabilita), intocmirea actului aditional (schimbarea asociatului, schimbarea din functia de administrator), completarea unui nou act constitutiv. Problemea e ca, asociatul care vrea sa cedeze, cesionarul, locuieste in momentul de fata in Spana. Cum se poate rezolva situatia?


Nu este nicio problemă.

NU este nevoie de procură autentică.

Actele se redactează și se semnează de către asociații din România și se vor trimite cu o firmă curier poștal la semnat în Spania.

Actele vin semnate înapoi, după care vor fi depuse la ORC.

Nu dați bani degeaba pe procuri. Costă 80-160 euro și nu vă ajută cu nimic.
În plus, poate fi redactată greșit sau tradusă greșit și mai pierdeți și timpul.

Mă mir că nimeni nu a sugerat acest lucru.

De ani de zile nu se mai cer acte autentificate la notar sau avocat.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare/cesionare srl lyo lyo buna ziua, detin un SRL-2 asosiati (50-50) si vreau sa-l vand/cesionez catre tert.am citit pe acest forum ca pentru rapiditatea in preluarea firmei pot sa-i ... (vezi toată discuția)
Cesionarea partilor de interes igor_drangoi igor_drangoi In situtia unei societati cu raspundere limitata, in care au fost cesionate o partile sociale (de la 50%:50% la 25%:25%:25%:25%). Cesioanrea nu a fost ... (vezi toată discuția)
Acte srl danmarianpopescu danmarianpopescu Detin un SRL in judetul Ilfov caruia doresc sa ii schimb sediul social in Bucuresti Saptamana aceasta trebuieste sa fac un contract de preluare a unui spatiu ... (vezi toată discuția)