avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

Imi puteti spune, va rog, daca o salariata (deci femeie) nascuta in 26.10.1955 si cu un stagiu de cotizare de 37 ani si 8 luni pana in septembrie 2010 (cu 8 ore norma pe cartea de munca), apoi din noiembrie 2010 este angajata cu 2 ore norma pe cartea de munca, poate iesi la pensie anticipat (fara penalizare), in 26 iunie 2011?????
Deoarece in iunie 2011 ar face cei 38 ani si 3 luni care ii cere noua lege pt a iesii la pensie anticipat fara penalizare. Si am vrea sa stim daca este vreo problema cu cele 2 ore pe cartea de munca. Ne poate ajuta cineva in privinta asta???


Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:02, 14 Martie 2011
1. Stagiul de cotizare pentru perioada in care a lucrat cu 2 ore pe zi este acelasi ca si cand ar fi lucrat 8 ore pe zi.
2. Bineinteles ca daca si salariul a fost mai mic atunci si punctul de pensie va fi si el mai mic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca cu 2 ore discreta2910 discreta2910 Buna ziua, as vrea sa stiu si eu daca sunt angajata cu 2 ore pe cartea de munca, am inteles eu bine ca mi se iau in calcul 8 ore de munca doar ca, contributia ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)