Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

Imi puteti spune, va rog, daca o salariata (deci femeie) nascuta in 26.10.1955 si cu un stagiu de cotizare de 37 ani si 8 luni pana in septembrie 2010 (cu 8 ore norma pe cartea de munca), apoi din noiembrie 2010 este angajata cu 2 ore norma pe cartea de munca, poate iesi la pensie anticipat (fara penalizare), in 26 iunie 2011?????
Deoarece in iunie 2011 ar face cei 38 ani si 3 luni care ii cere noua lege pt a iesii la pensie anticipat fara penalizare. Si am vrea sa stim daca este vreo problema cu cele 2 ore pe cartea de munca. Ne poate ajuta cineva in privinta asta???

1. Stagiul de cotizare pentru perioada in care a lucrat cu 2 ore pe zi este acelasi ca si cand ar fi lucrat 8 ore pe zi.
2. Bineinteles ca daca si salariul a fost mai mic atunci si punctul de pensie va fi si el mai mic.