avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre legea pensiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre legea pensiilor

va rog sa ma ajutati ! am citit candva ca varsta de pensionare a persoanelor care au grupa 1 de munca toata perioada in care au muncit este la 50 de ani .ce mai tin minte este ca aceasta se aplica inclusiv anul acesta .cautand dupa aceasta lege sa vad pana cand se mai aplica ,am gasit in romania libera din 2007 iulie ,ca aceasta prevedere se aplica inca 10 ani din 2007 .
daca un barbat are 7 ani lucrati fara grupa si 23 cu grupa 1 mai poate iesi la pensie la 50 de ani ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 14:32, 2 Iunie 2008
Nu stiu de unde ati auzit ca ar fi 50 de ani... In prezent limita de varsta pentru pensionare creste la cateva luni pentru ca in 2013 sa ajunga la 60 de ani pentru femei si 65 pentru barbati.

In perioada aprilie-iulie 2008 varsta minima de pensionare este 58 ani si 4 luni pentru femei, respectiv 63 de ani si 4 luni pentru barbati. Stagiul complet de cotizare (ca sa ia pensia intreaga) este 26 de ani si 8 luni pentru femei, respectiv 31 de ani si 8 luni pentru barbati. Acum nu mai conteaza vechimea in munca, ci stagiul de cotizare, care se poate realiza si fara munca efectiva.

Pentru munca in conditii speciale (grupa 1 cum ziceti dvs) varsta minima se reduce. Din ce spuneti inteleg ca persoana de care intrebati este barbat si are un stagiu de cotizare total de 30 de ani, din care 23 in conditii speciale. Pentru 21 de ani sau mai mult de stagiu in conditii speciale, varsta standard de pensionare la barbati se reduce cu 10 ani, rezultand un stagiu de cotizare complet de 21 de ani, la care persoana de care vorbiti se incadreaza. Prin urmare, reducand cu 10 ani varsta de pensionare, barbatul din ipoteza se poate pensiona la varsta de 53 de ani si 4 luni, aplicand limita de varsta valabila pana in iulie 2008. In perioada august-noimebrie 2008 varsta de pensionare va mai creste cu o luna, si tot asa.
cel putin si anul acesta exista legea de a te pensiona anticipat la 50 de ani daca ai avut grupa 1 de munca toata perioada lucrata aprox 30 de ani sau minim 25 .barbat ori femeie ,
In caz ca mesajul de mai sus era o intrebare, nu pot sa va spun decat sa mai cititi o data ce am raspuns mai sus. Nu exista legea de care amintiti, aveti o informatie eronata.
Ultima modificare: Luni, 2 Iunie 2008
ContSters20980, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)
Armata ca si vechime in munca floring2000 floring2000 Va rog , dacă vreţi,sa-mi răspundeţi la mail multe întrebări : În anul 1983 am terminat liceul şi am mers in armata 9 luni la T.R. După armată, ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? catalina alecu catalina alecu Va rog sa-mi spuneti daca pot iesi la pensie la varsta de 50 de ani (respectiv in ianuarie 2010)daca am 30 de ani vechime in munca, dintre care 17 ani si 6 ... (vezi toată discuția)