avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intampinarea este obligatorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intampinarea este obligatorie?

La procesul care il am pe fond in citatie se cere a se depune intampinarea inainte cu cinci zile de data primei infatisari.La cele cerute de reclamanta nu am nimic de obiectat,sunt de acord.Mai am de facut intampinarea(daca da ma ajuta cineva cu un model?) sau pur si simplu ma prezint la tribunal?
Cel mai recent răspuns: crisdario , utilizator 12:19, 31 Martie 2011
Puteti sa nu depuneti intampinare dar sa va prezentati pentru a nu plati cheltuieli de judecata.;sau pur si simplu depuneti o cerere prin care aratati ca sunteti de acord cu actiunea, mentionati nr. dosarului si nu mai e nevoie sa va mai prezentati . Daca paratul recunoaste pretentiile reclamantului la prima zi de infatisare , nu poate fi obligat la plata ch.de judecata.
Intampinarea este actul procedural prin care paratul arata care este pozitia sa procesuala fata de actiunea si implicit pretentiile reclamantului.
Prin urmare formulati intampinare , aratati ca sunteti de acord cu admiterea actiunii formulate si ca nu aveti de formulat probe in aparare.
Intampinarea o puteti depune la termenul de judecata.
Exista cumva lege data prin care copilul trebuie sa urmeze obligatoriu gradinita?De ex pe timpul procesului a lipsit o luna de la gradinita pe probleme de sanatate,iar paratul poate ataca asta in fata instantei si sa zica ca nu a putut vedea minorul?Si cam care ar fi consecintele?Reclamanta si paratul stau in orase diferite.Multumesc.
da , este posibil
Si atunci ce se poate face?Sa cer incredintarea temporara a minorului?Daca il las la parat,caci acolo e la gradinita,autoritatea tutelara poate interpreta sau din spusele paratului,ca il abandonez,ca nu stau cu el,etc,dar dat fiind ca sunt in alt oras,nu vreau sa lipseasca f mult de la gradinita.

Alte discuții în legătură

Corectitudine citatie proces divort bontzi bontzi buna seara...va rog sa ma ajutati cu un raspuns. am primit citatia pentru procesul de divort intentat de sotul meu insa nu am semnat de primire...factorul ... (vezi toată discuția)
Divort, intampinare dorin_bi dorin_bi Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un model de \"intampinare\" pe care trebuie sa o depun in calitate de parat intr-un divort , culpa comuna, copil ... (vezi toată discuția)
Intampinare proces dulcedor dulcedor va rog sami spuneti cum se procedeaza in situatia aceasta:fostul sot a deschis proces pentru stabilire program vizita minor;in citatie scrie ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)