avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept de apel
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept de apel

Buna seara,

Care sunt pasii urmati (si termenele) dupa o hotarare de partaj care se incheie cu drept de apel in 15 zile.
Se poate face apel fara a se achita nimic ?...sau trebuie achitat jumatate dincat s-a achitat la taxa judiciara de timbru ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nevoie , Avocat 21:28, 14 Martie 2011
Daca sunteti nemultumit/a de hotararea data la fond puteti declara apel impotriva acestei hotarari in termen de 15 zile de la data la care v-a fost comunicata sentinta.
In apel, taxa de timbru este 1/2 din taxa de timbru achitata la fond.
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2011
Mihaela Nevoie, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa pronuntare ce urmeaza ? azi112010 azi112010 As avea si eu urmatoarele intrebari: - cum aflu ce se dispune la pronuntare (ni s-a spus ca in 5 zile) ? - dupa pronuntare, in cazul in care ceva nu este ... (vezi toată discuția)
Apel cris_deo cris_deo buna seara . va rog sa-mi cat este taxa de timbru la apel unde se achita si ce valoare trebuie sa aiba timbru judiciar. va multumesc (vezi toată discuția)
Pot folosi, in favoarea mea, apelul paratului? Lissa1 Lissa1 Intr-un dosar civil, eu sunt reclamanta. In urma hotararii, de care sunt foarte nemultumita, paratul a declarat apel. Eu nu mai am resurse financiare sa fac ... (vezi toată discuția)