avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... pfa cu finantare europeana
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

pfa cu finantare europeana

buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o mare problema,
tatal meu a inceput demersurile in cursul anului trecut pentru deschiderea unui pfa pe numele meu intrucat sunt mai tanara si as fi beneficiat de niste subventii in plus pentru pamanturi, in realitate el urmarea deschiderea unui pfa pentru accesarea de fonduri europene, ceea ce s-a si intamplat si m-am trezit cu un cont deschis pe numele meu cu 1500 de euro in el, acum as dori sa inchid acest pfa pt ca nu mai am incredere in tatal meu, cine stie ce poate sa mai faca beneficiind de acest pfa pe numele meu, as dori sa stiu care este procedura in astfel de cazuri daca stie cineva....
mentionez faptul ca si mama mea este in aceeasi situatie doar ca ea vrea sa-l dea in judecata pentru acest abuz comis, in schimb eu vreau doar sa-l inchid si sa-mi iau de pa cap aceasta grija care nu mi-am facut-o eu.....
va rog din suflet daca imi puteti spune ce pot sa fac....ce fac cu banii din cont???
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Alvaro Liniers , Avocat 13:55, 15 Martie 2011
Dar dv a fi semnat contract de finantare, desi, daca vrei sa renunt ar trebui sa va duci la birou unde ai semnat acest cntract si sa renunt, dandu-i inapoi bani obtinut. Dupa care radiati pfa de la oficiul a registrului comertului. Dupa plata impozite. Vorbiti si cu contabil.
pai da eu am semnat in vara maim multe documente, pe care recunosc ca nu le-am citit avand incredere ca este tatal meu, si probabil am semnat si o imputernicire cu care a abtinut aceasta finanatare pt ca eu de atunci nu am mai semnat nimic si dintr-o data am cont in banca cu bani si vreau sa renunt la ei si nush cum....de aceea e bine in viata sa nu ai incredere in nimeni, nici in proprii parinti
deci trebuie sa ma duc la biroul unde a facut finantarea sa dau banii inapoi si apoi sa radiez pfa-ul, stiti cumva daca dureaza mult, nici nu mai locuiesc in orasul natal ca sa pot rezolva aceste probleme repede....
imputerniciti pe un avocat in apropiere. Dureaza cateva saptamani. Doar daca veniti acolo puteti sa-o faci singura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere pfa anamaria.lupu anamaria.lupu buna ziua, detin un pfa pentru o ferma la care in luna ianuarie ac am primit o finantare UE in valoare de 1500 euro, proiectul a fost facut de tatl meu pe ... (vezi toată discuția)
Recuperare sume de bani de la directia de finante si directia de sanatate,dupa decesul titularului pfa-persoana fizica autorizata elina20099 elina20099 Buna seara. In luna iunie , anul trecut, din pacate ,tatal meu a decedat.El detinea un PFA ,pentru care eu am imputernicire in contul lui bancar. ... (vezi toată discuția)
Împuternicitul pe un cont bancar poate scoate toți banii când vrea, fără știrea și/sau acordul titularului? Și dacă nu, răspunde pentru ce face? dara3923 dara3923 Tata a avut un cont bancar, el era titular, iar fratele meu imputernicit. Mama a fost de acord, ei s-au gandit ca daca nu mai pot ajunge la banca sa poata face ... (vezi toată discuția)