Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O persoana care a beneficiat de pensie de invaliditate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O persoana care a beneficiat de pensie de invaliditate poate beneficia de somaj?

In legatura cu acordarea indemnizatiei de somaj, stiti ceva daca sa modificat si art 34, privind drepturile persoanelor ce au fost pensionate medical? M ar interesa daca s-a modificat drept perioada de timp in care ai beneficiat de pensie. Pana acum era pana in 12 luni. Dar cei care depasesc acest timp, ( mai mult de 12 luni ) beneficiaza s-au nu de acest drept?
B. in cazul pensionarilor de invaliditate care isi redobandesc capacitatea de munca:
a) carnetul de munca, in original si in copie, si adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, sau, in cazul in care nu exista carnet de munca intocmit, adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si alte acte care, potrivit legii, atesta existenta unor raporturi de munca sau de serviciu pana la data de 31 decembrie 2010 si, dupa caz, vechimea in munca realizata anterior datei de 1 martie 2002; Sotul a fost pensionat medical in 2001 , luna noiembrie. Pana atunci a fost angajat. Ar avea acum acest drept, dupa noile modificari?

Potrivit OUG nr. 17/2011, indemnizatia de somaj se acorda de la data incetarii raportului de munca sau de serviciu, daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca in termen de 10 zile de la aceasta data. Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de zece zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data incetarii raportului de munca sau de serviciu, indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Daca perioada de pensionare pentru invaliditate a depasit 12 luni nu poate beneficia de indemnizatie de somaj.
Multumesc de raspuns. Stiam asta, dar am crezut ca poate s-a mai schimbat ceva in legea asta. Sunt foarte multi depensionati si sunt in aceeasi situatie, au mai mult de 12 luni pensie medicala. In cazul sotului , 9 ani de pensie si 20% incapacitate activa pierduta, iar un angajator e sceptic cand e vorba de un bolnav :(
valy_gaby94, utilizator
Singura speranta ar mai fi la Primarie pentru un ajutor social.