avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua , ma bate tatal meu la cap sa ma interesez daca nascut in 1960 cu 30 de ani si 2 luni vechime in campul muncii din care 16 ani si 6 luni lucrati in grupa 2-a de munca cum poate sa se pensioneza ,sau mai exact lcand are dreptul de pensionare sau cum sa faca sa iasa la pensie anticipat !

Va multumesc , o zi buna !
v-am intrebat in ce luna este tatal dmv nascut daca nu mi-ati spus am trecut din oficiu luna iunie adica 06.....si reiese...se poate pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.*

se poate pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.*

se poate pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Este in luna iulie , imi puteti spune daca se ia in considerare si gradul 2 sau cati ani se scade la grupa a 2-a !
Va multumesc !
Limita de varsta la 61 ani si 6 luni,reducere de 3 ani si 6 luni din 65.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat. Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Cei 16 ani de grupa II-a de munca ii mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni la an)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie alexy130787 alexy130787 barbat 31.01.1951 40 ani vechime si 18ani 10luni in grupa II Cand se poate pensiona? (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta OprisValer OprisValer Sunt nascut in 04.10.1955,am 35 de ani vechime in munca,dintre care 6 ani in grupa 1 si 16 ani in grupa 2 .Cand am dreptul la pensionare la limita de ... (vezi toată discuția)
Cand trebuie sa-mi depun dosarul de pensie? mrg mrg buna ziua. Tatal meu implineste 60 de ani in luna noiembrie a acestui an. Are 35 ani cotizatie la stat si are grupa a 2 a de munca echivalentul a 6 ani , poate ... (vezi toată discuția)