avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

barbat 31.01.1951
40 ani vechime si 18ani 10luni in grupa II
Cand se poate pensiona?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:30, 25 Martie 2011
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Limita de varsta la 61 de ani,reducere de 4 ani din 65(daca anii de grupa sunt in procent de 100%).Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Cei 18 ani de grupa,daca sunt in procent de 100% aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni la an).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie CRISTIAN N-I CRISTIAN N-I Buna ziua , ma bate tatal meu la cap sa ma interesez daca nascut in 1960 cu 30 de ani si 2 luni vechime in campul muncii din care 16 ani si 6 luni lucrati in ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial? ailerua ailerua Sunt nascut in data de 03.01.1954 si lucrez din anul 1976 (in perioada 74-76 am efectuat stagiul militar). Cand pot beneficia de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala Eugeniu Piperea Eugeniu Piperea Buna ziua, Din 15.01.2010 sunt somer, iar pe 3.01.2011 am implinit 60 de ani. Va rog sa-mi spuneti, dupa noua lege, daca pot depune dosarul de pensionare, ... (vezi toată discuția)