avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Contract comercial de distributie exclusiva
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Contract comercial de distributie exclusiva

Buna seara,
intr-un contract comercial de distributie exclusiva, incheiat intre o firma din Romania si o firma din China sau o alta tara din Europa, partile pot trece ca eventualele dispute sa fie solutionate de Curtea de Arbitraj Internaţional de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie din Romania - Bucuresti?...sau in disputele internationale care e instanta competenta??
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 19:29, 15 Martie 2011
crysenc21 a scris:
pot trece ca eventualele dispute sa fie solutionate de Curtea de Arbitraj Internaţional de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie din Romania

Se poate, dar trebuie sa aveti in vedere ca nu e ieftin. Gasiti si taxele si clauza de recomandata pentru inserare in contract aici: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arbitraj in limba engleza? zanabuna zanabuna Stie cineva daca la Curtea de Arbitraj Coemrcial international din Bucuresti, servciile arbitrale se pot oferi si in engleza, daca asta e vointa ... (vezi toată discuția)
Curte de arbitraj - persoane fizice Nafets Nafets un litigiu intre o persoana juridica si o persoana fizica poate fi solutionat de curtea de arbitraj? Un contract poate prevedea astfel de clauze? Sunt legale? ... (vezi toată discuția)
Arbitraj - recuperare datorii - locul arbitrajului crysenc crysenc Buna ziua, Sunt administratorul unei soc com cu sediul in provincie. In baza unui contract de inchiriere cu o soc din bucuresti, soc noastra a inregistrat o ... (vezi toată discuția)