avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1645 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii datorii la bugetul de stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

datorii la bugetul de stat

La intocmirea fiselor fiscale am constatat ca unui salariat i s-a acordat gresit deducere,fapt ce a determinat ca in luna respectiva impozitul sa fie mai mic.
Mentionez ca acest lucru s-a intamplat la o unitate bugetara unde la sf de an se inchid conturile bugetare.
In 2011 am recuperat banii de la persoana respectiva,i-am depus in banca,fisele fiscale le-am facut corect,cu impozitul cat ar fi trebuit retinut.
Problema care se pune este:
-cum declar eu aceasta diferenta de impozit aferent anului 2010?Fac o rectificativa la luna respectiva,chiar daca fiscul o sa-mi calc penalitati?
-fac OP pentru virarea sumei la bug de stat,chiar daca eu i-am dus intr-un cont cu sume aferente an precedent(pt cine stie cont 85)?
Multumesc

Alte discuții în legătură

Impozit pe dividende padarom padarom va rog sa imi raspundeti daca am procedat corect: am virat impozitul pe dividende la trezorerie, in contul persoane fizice, ca ulterior sa aflu ca trebuia ... (vezi toată discuția)
Plata taxe vornicu lumi vornicu lumi va rog sa ma lamuriti si pe mine cine hotaraste unde se duc banii pe care-i platim ca taxe si impozite,pentru ca ,de ex. plata forfetarului,pe care am facut-o ... (vezi toată discuția)
Fisa sintetica alinus_pit alinus_pit Buna ziua. Am nevoie de ajutorul dvs. Am depus d112 rectificativa pt lunile ian - iulie 2011. Am facut comparatie intre declaratiile initiale si declaratiile ... (vezi toată discuția)