Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parinti chinuiti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parinti chinuiti

Oamenii despre care vorbesc au un fiu de peste 30 de ani care le face viata un cosmar...betiv, scandalagiu, le vorbeste urat si uneori ii loveste, nu ii ajuta cu nimic. I-au spus sa plece din casa, dar acesta refuza. Au discutat cu cineva de la politie care i-a sfatuit sa il dea in judecata. Dar apartamentul fiind al parintilor si nu al fiului, ma intreb daca e nevoie sa il dea in judecata ca sa scape de el. Se mai pune problema de a-l face sa plece fara a avea neplaceri si mai mari cu el (sa-i bata, sa distruga locuinta etc)
Cu parere de rau, o persoana cu asa (caracter-antecedente),se poate preta la orice manifestare fata de parinti.Asta nu inseamna ca dinsii nu pot merge in justitie,pentru a-l evacua.Cu timpul poate isi va schimba atitudinea fata de dinsii.:luck:
e necesara o actiune in evacuare, contactati un avocat din oficiu sa va ajute; formulati o cerere scrisa la baroul de avocati unde se afla casa familiei si vor primi ajutor specializat. Daca situatia materiala e precara, vor fi ajutati gratuit.