Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

Buna dimineata.
Se pune problema dezbaterii mostenirii,ceea ce au lasat bunicii mei,intre tatal meu si doi unchi care nu mai sunt in viata?Nici bunicii nu mai traiesc,odihneasca-se-n pace toti!
Nu am vazut intrebare.
Daca nu este doar un anunt de deschidere a succesiunii si anticipez intrebarea, dupa cei doi frati ai tatalui dvs. vin la succesiune urmasii acestora.
La succesiune vin: tatal dv. si copiii unchilor dv.
Buna seara,alta intrebare va rog.
Tatal meu,unicul in viata dintre cei trei copii,poate vinde casa ramasa de la bunici fara acordul nepotilor?
Va multumesc.
probabil ca unchii au copii.
Nu o poate vinde, nici inainte (nefiind proprietar), nici dupa dezbaterea succesiunii (fiind coproprietar cu nepotii).