avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

Buna dimineata.
Se pune problema dezbaterii mostenirii,ceea ce au lasat bunicii mei,intre tatal meu si doi unchi care nu mai sunt in viata?Nici bunicii nu mai traiesc,odihneasca-se-n pace toti!
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 20:14, 16 Martie 2011
Nu am vazut intrebare.
Daca nu este doar un anunt de deschidere a succesiunii si anticipez intrebarea, dupa cei doi frati ai tatalui dvs. vin la succesiune urmasii acestora.
La succesiune vin: tatal dv. si copiii unchilor dv.
Buna seara,alta intrebare va rog.
Tatal meu,unicul in viata dintre cei trei copii,poate vinde casa ramasa de la bunici fara acordul nepotilor?
Va multumesc.
probabil ca unchii au copii.
Nu o poate vinde, nici inainte (nefiind proprietar), nici dupa dezbaterea succesiunii (fiind coproprietar cu nepotii).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenire Rzsolt Rzsolt Bună ziua. Intrebarea este pentru părinții mei. Părinții mei locuiesc de 25 de ani la casa părintească. Fratii tatălui acum vor să ceară partea lor. ... (vezi toată discuția)
Coproprietar necunoscut simon1991 simon1991 Buna ziua se da urmatoarea situatie. am mostenit de la unchiul meu o casa si un teren. Succesiunea nu a fost facuta si casa/terenul nu erau pe numele ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune? goghita goghita Am ingrijit mai multi ani pe unchii mei (matusa e sora bunicii, pe linie materna). Nu aveau copii. Matusa, ruda mea de sange, de altfel a decedat. Dupa 6 ... (vezi toată discuția)