avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii 2%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

2%

Vreau sa stiu si eu,cei 2%care se opresc la angajati,unde se pot duce? Intreb deoarece sunt obligat sa semnez ca sunt deacord sa se vireze unde vrea seful meu. Cum este legal,cine are dreptul sa incaseze acest bani? Dati-mi va rog mai multe relatii,dati-mi baza legala.
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 11:41, 17 Martie 2011
Ce e cu acest procent de 2%? Detaliati
lucian__ a scris:

Ce e cu acest procent de 2%? Detaliati


Este vorba de 2% din impozitul datorat pe venitul anual care poate fi directionat de contribuabil catre o bursa privata sau pentru sustinerea unei entitati nonprofit formularul 230
Ultima modificare: Joi, 17 Martie 2011
leuca_luminita, utilizator
andral a scris:

Vreau sa stiu si eu,cei 2%care se opresc la angajati,unde se pot duce? Intreb deoarece sunt obligat sa semnez ca sunt deacord sa se vireze unde vrea seful meu. Cum este legal,cine are dreptul sa incaseze acest bani? Dati-mi va rog mai multe relatii,dati-mi baza legala.


Cei 2 % despre care faceti vorbire sunt parte din imozitul pe venitul din salarii.
Acesti 2% ii puteti directiona care o asociatie nonprofit ( fundatie, camin de copii, batrani, asociatie .....) pe care o alegeti doar dvs. Pentru acest lucru veti completa formularul 230 la administratia financiara. Va trebui sa stiti denumirea destinatarului, codul de identificare fiscala si contul bancar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnătura mea falsificată! carolina21000 carolina21000 Semnătura mea falsificată !Escrocherie făcută de arendașă ! Menționez că la data de 30 septembrie 2020, am primit prin poștă o notificare de la ANAF ... (vezi toată discuția)
Directionarea a 2% din impozit ccoman2121 ccoman2121 Buna ziua! As dori sa stiu daca o asociatie nonprofit nu mai are activitate se poate directiona 2% din impozitul salarial in contul acelei asociatii? (vezi toată discuția)
Asociatiile de proprietari pot beneficia de cota de 2% din impozitul pe venit AsociatiaMihaiViteazuTV1 AsociatiaMihaiViteazuTV1 Buna seara. Mai pot asociatiile de proprietari beneficia de cota de 2% din impozitul pe venit aferent anului 2016 ? Unde trebuiesc inregistrate aceste ... (vezi toată discuția)