Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii 2%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

2%

Vreau sa stiu si eu,cei 2%care se opresc la angajati,unde se pot duce? Intreb deoarece sunt obligat sa semnez ca sunt deacord sa se vireze unde vrea seful meu. Cum este legal,cine are dreptul sa incaseze acest bani? Dati-mi va rog mai multe relatii,dati-mi baza legala.
Ce e cu acest procent de 2%? Detaliati
lucian__ a scris:

Ce e cu acest procent de 2%? Detaliati

Este vorba de 2% din impozitul datorat pe venitul anual care poate fi directionat de contribuabil catre o bursa privata sau pentru sustinerea unei entitati nonprofit formularul 230
leuca_luminita, utilizator
andral a scris:

Vreau sa stiu si eu,cei 2%care se opresc la angajati,unde se pot duce? Intreb deoarece sunt obligat sa semnez ca sunt deacord sa se vireze unde vrea seful meu. Cum este legal,cine are dreptul sa incaseze acest bani? Dati-mi va rog mai multe relatii,dati-mi baza legala.

Cei 2 % despre care faceti vorbire sunt parte din imozitul pe venitul din salarii.
Acesti 2% ii puteti directiona care o asociatie nonprofit ( fundatie, camin de copii, batrani, asociatie .....) pe care o alegeti doar dvs. Pentru acest lucru veti completa formularul 230 la administratia financiara. Va trebui sa stiti denumirea destinatarului, codul de identificare fiscala si contul bancar.