Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Directionarea a 2% din impozit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Directionarea a 2% din impozit

Buna ziua! As dori sa stiu daca o asociatie nonprofit nu mai are activitate se poate directiona 2% din impozitul salarial in contul acelei asociatii?
Da, puteti sa directionati 2% catre respectivul ong atata timp cat este in registrul asociatiilor si fundatiilor. Dar sa aveti grija ca la data cand depuneti formularul 230, ong-ul sa aiba contul bancar activ si deasemenea, sa-l pastreze activ pana anul urmator caci nu au cei de la finante un termen fix in care sa vireze banii in contul ong-ului.
multumesc