Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Donarea de 2%
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Donarea de 2%

Buna ziua!
As dori sa stiu daca in formularul 230 de directionare a 2% din veniturile salariale impozabile se poate scrie ca Beneficiar contul parintelui care are in ingrijire un copil bonav de leucemie si care are nevoie de fonduri pentru o operatie in strainatate?
Daca nu, atunci ce poate face pentru a primi acesti bani de la parintii copiilor de la gradinita?
Multumesc!
cosmin910, utilizator
Nu puteti directiona 2% decat catre o asociatie (ong) legal constituita potrivit og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile.
Vorbiti cu cineva de la o asociatie deja existenta sau incercati sa va infiintati una dar asta destul de repede pentru ca termenul de depunere a formularului 230 este pana pe 25 mai 2015.
Sa aveti in vedere si faptul ca dupa ce trece aceasta data in care cei ce doresc trebuie sa depuna formularul 230 la adiministratia financiara de domiciliu, abia spre sfarsitul anului 2015 sau chiar la inceputul lui 2016 cei de la finante for vira in contul bancar al asociatiei suma de bani colectata prin 2%.