Forum Discuţii juridice Executare silită VA ROG SA MA AJUTATI
Discuție deschisă în Executare silită

VA ROG SA MA AJUTATI

sunt coplatitor la un credit de nevoi personale al sotului meu,care neavand servici a intarziat cu plata ratelor, fiindinstiintat ca va fi executat silit.ce se intampla in aceasta situatie? sotul nu are propietate pe numele lui,casa este pe numele meu dinaitea casatoriei in cote egale cu doi copii minori.ne poate lua casa?
Exista ipoteca? "Executat silit "nu inseamna ca va poate lua casa daca nu s-a incheiat in prealabil un contract de ipoteca.
inteleg ca dvs ati consimtit sa deveniti girant pentru creditul antamat de sotul dvs.
i acest caz, dat fiind faptul ca sotul nu a mai achitat ratele scadente, dupa scurgerea unui termen de 90 zile, banca poate incepe executarea silita impotriva AMBILOR.raspundeti cu alte cuvinte in SOLIDAR.
nu are relevanta in acest context ca dvs detineti un bun dinaintea casatoriei.Deoarece v-ati obligat in solidar cu sotul pentru garantarea si returnarea imprumutului, sunteti din pacate in rizico-pericolul sa va fie executata inclusiv casa pentru indestularea creantei bancii.cu toate cheltuielile aferente(penalitati, executare silita,etc).
PS. PENTRU UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE, se poate dispune executarea silita impotriva oricarui bun al debitorilor,nefiind necesara existenta expresa a ipotecii.
Gabriel Zagrean, Avocat
nu exista ipoteca
Ok atunci intrebarea ar fi daca nu ar fi logic sa instarainezi casa pana mai este timp..
ar fi asta o solutie?
Daca s-a notificat debitorul, este tarziu sa se instraineze bunurile. Creditorul poate ataca actul de vanzare-cumparare facut in scopul micsorarii patrimoniului pt a evita executarea silita, printr-o actiune revocatorie.