Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caz concret: grup infractional organizat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caz concret: grup infractional organizat?

Menajera mea,angajata cu carte de munca,a furat obiecte de mare valoare din casa.Atat ea cat si sotul ei si fiul lor major au vandut cu contract din bijuterii la casele de amanet,au recunoscut,exista copii dupa contracte,politia inca mai cauta contracte.
Intrebare:cei trei constituie ,,grup infractional organizat"?:hugall:
Constituie circumsanta agravanta faptul ca era angajata mea cu carte de munca?:((:(
Nu ,nu se incadreaza in categoria mentionata de dvs
Nu constituie grup infractional organizat.
Trebuie stabilit in concret de organul judiciar daca participatia fiecaruia constituie infractiune.
Cea care a sustras bunurile sigur a comis infractiunea de furt.
maiincolo a scris:

Menajera mea,angajata cu carte de munca,a furat obiecte de mare valoare din casa.Atat ea cat si sotul ei si fiul lor major au vandut cu contract din bijuterii la casele de amanet,au recunoscut,exista copii dupa contracte,politia inca mai cauta contracte.
Intrebare:cei trei constituie ,,grup infractional organizat"?:hugall:
Constituie circumsanta agravanta faptul ca era angajata mea cu carte de munca?:((:(

sunt susceptibili... dar o intrebare de bun simt care se pune este urmatoarea: au astia mitraliere , tancuri and shit?? :) ca sa fie constituire de grup infractional..
justdeals a scris:

sunt susceptibili... dar o intrebare de bun simt care se pune este urmatoarea: au astia mitraliere , tancuri and shit?? :) ca sa fie constituire de grup infractional..

Justdeals...sunteti simpatic =D>

Pentru user: Cei trei se numesc participanti ( exista participatie penala sau pluralitate ocazionala de infractori) .Depinde ce rol a avut fiecare in cadrul activitatii infractionale .Fiecare dintre ei care va fi gasit vinovat, va primi o pedeapsa conforma cu contributia avuta , cu forma de vinovatie, etc.