Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ce costuri presupune infiintarea unei fundatii?dar a ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ce costuri presupune infiintarea unei fundatii?dar a unei asociatii?

vreau s ainfiintez o asociatie sau o fundatie si am inteles ca pt fundatie ar fi cam 100 de salarii minime pe economie...
[ link extern ]
Costurile nu vi le putem spune exact, ci doar estimativ. Link-ul pe care l-am postat vă îndrumă ce paşi trebuie parcurşi.
Cabinet de Avocat Feraru Diana, Avocat
am o nelamurire in ceea ce priveste patrimoniul sau capitalul social...ce cuantum trebuie sa aiba?
Asociaţie non-profit - 600 de RON din câte ştiu eu, minimum 3 persoane.
Fundaţie - 60 000 RON

Vă spun cu aproximaţie. Mai multe informaţii [ link extern ]

Oricum, vă spun sigur că este mult mai ieftin să înfiinţezi o asociaţie decât o fundaţie.
multumesc...
mihai.d.2010 a scris:

am o nelamurire in ceea ce priveste patrimoniul sau capitalul social...ce cuantum trebuie sa aiba?

1. patrimoniul initial al asociatiei - activul patrimonial, in valoare de cel putin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei, este alcatuit din aportul in natura si/sau in bani al asociatilor

2. Activul patrimonial initial al fundatiei trebuie sa includa bunuri in natura sau in numerar, a caror valoare totala sa fie de cel putin 100 de ori salariul minim brut pe economie, la data constituirii fundatiei.

3. In prezent, salariul minim brut pe economie este de 670 lei si nu de 600 lei.