Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei de intretinere

Va rog sa-mi spuneti sentinta penala la scutit pe fostul sot de obligatia de a plati pensie de intretinere.I sa dat 1 an cu suspendare,dar nici de aceasta data nu trimite pensia copilului.Va rog foarte mult sa-mi spuneti daca voi putea recupera acei bani.
ii puteti face plangere penala din nou daca in continuare n-o plateste, poate nu mai scapa cu suspendate de data asta.
puteti recupera pensia restanta prin executare silita daca are bunuri in proprietate sau venituri
Ii faceti din nou plangere penala, iar de data asta va face inchisoare, situatie obligatia la plata inceteaza pe perioada ispasirii pedepsei si nu rezolvati nimic. Cel ce executa o pedeapsa prin privarea de libertate nu poate fi obligat la plata pensiei de intretinere.
Mai bine va indreptati atentia asupra executarii silite daca are bunuri sau venituri.