Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim brut in constructii este diferit de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim brut in constructii este diferit de salariul minim brut din alte sectoare de activitate?

Va rog sa-mi spuneti care este salariul minim pe economie ( 670 lei sau 700 lei?) si care sunt coeficientii care se aplica in 2011.
In mod special, vreau sa stiu cum se calculeaza salariul de incadrare minim ( care este salariul minim si coeficientul care se aplica ) pentru:
1. muncitor necalificat in ctii
2. zidar
3. medic stomatolog-dentist
Va multumesc!
Salariul minim brut din con­structii sa fie, incepand cu 1 ianuarie 2011, de 700 lei/luna pentru un program de lucru de 170 de ore/luna, conform unui act adi­tional la CCM, semnat de patronatele si sin­dicatele din constructii .
[ link extern ]

Salariul minim brut pe economie este de 670 lei , la care se adauga coeficieti de ierarhizare prevazuti de ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
De unde pot afla concret acesti coeficienti pe toate ramurile de activitate?
Multumesc!
Din CCM ale acestor ramuri de activitate.
Lumiklm a scris:

De unde pot afla concret acesti coeficienti pe toate ramurile de activitate?
Multumesc!

Ce ramuri de activitate va intereseaza?

Ma intereseaza pentru:
1. muncitor necalificat in ctii
2. zidar
3. medic stomatolog-dentist care vine din somaj si este absolvent 2010.