avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim brut in constructii este diferit de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim brut in constructii este diferit de salariul minim brut din alte sectoare de activitate?

Va rog sa-mi spuneti care este salariul minim pe economie ( 670 lei sau 700 lei?) si care sunt coeficientii care se aplica in 2011.
In mod special, vreau sa stiu cum se calculeaza salariul de incadrare minim ( care este salariul minim si coeficientul care se aplica ) pentru:
1. muncitor necalificat in ctii
2. zidar
3. medic stomatolog-dentist
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Lumiklm , utilizator 16:50, 18 Martie 2011
Salariul minim brut din con­structii sa fie, incepand cu 1 ianuarie 2011, de 700 lei/luna pentru un program de lucru de 170 de ore/luna, conform unui act adi­tional la CCM, semnat de patronatele si sin­dicatele din constructii .
[ link extern ]

Salariul minim brut pe economie este de 670 lei , la care se adauga coeficieti de ierarhizare prevazuti de ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate.
Ultima modificare: Vineri, 18 Martie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
De unde pot afla concret acesti coeficienti pe toate ramurile de activitate?
Multumesc!
Din CCM ale acestor ramuri de activitate.
Lumiklm a scris:

De unde pot afla concret acesti coeficienti pe toate ramurile de activitate?
Multumesc!


Ce ramuri de activitate va intereseaza?

Ma intereseaza pentru:
1. muncitor necalificat in ctii
2. zidar
3. medic stomatolog-dentist care vine din somaj si este absolvent 2010.

Alte discuții în legătură

Salariul minim neon butterflies neon butterflies salariul minim pe economie in prezent este 670 sau 700? (vezi toată discuția)
Salariu minim brut irina_iris_19 irina_iris_19 care este salariu minim brut pentru un muncitor necalificat in constructii?dar pentru unul calificat?va rog daca puteti sa-mi spuneti si unde gasesc informatia ... (vezi toată discuția)
Ccm la nivel de ramura constructii valentinamanghinita valentinamanghinita Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: azi am sunat la Itm pentru a afla care este coeficientul care se aplica pentru muncitorii calificati si ... (vezi toată discuția)