Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

o societate care o contractat un credit la o banca a fost in insolventa si apoi a intrat in faliment. Banca nu s-a inscris cu garantia la masa credala( chirografara).Se poate lichida creditul de alta persoana fara a depune suma in contul lichidatorului, ci direct la banca ?
Banca poate cesiona creanța în favoarea persoanei dispuse să achite creditul. Ulterior cesionării, poziția băncii în tabelul de creanțe va fi ocupată de persoana respectivă.
Orice plata efectuata dupa data deschiderii procedurii insolventei este nula daca nu este adusa la cunostinta administratorului judiciar, lichidatorului judiciar, comitetului creditorilor si judecatorului-sindic si autorizata de catre acestia.
cristinaotava a scris:

Orice plata efectuata dupa data deschiderii procedurii insolventei este nula daca nu este adusa la cunostinta administratorului judiciar, lichidatorului judiciar, comitetului creditorilor si judecatorului-sindic si autorizata de catre acestia.

Situatia prezentata de dvs. se aplica platilor efectuate de catre debitorul falit fara autorizarea judecatorului-sindic.

Cititi cu atentie raspunsul dat de mine anterior. Am precizat ca banca cesioneaza creanta astfel ca plata creditului nu va fi facuta de catre debitorul falit, ci de cel in favoarea caruia a intervenit cesiunea.
cristinaotava a scris:

Orice plata efectuata dupa data deschiderii procedurii insolventei este nula daca nu este adusa la cunostinta administratorului judiciar, lichidatorului judiciar, comitetului creditorilor si judecatorului-sindic si autorizata de catre acestia.

Si daca si lichidatorul si judecatorul sindic nu se opun pentru stingerea creditului cu celeritate in defavoarea celorlalti creditori cum e cu nulitatea?
Banca depune la fiecare termen cerere de rectificare a creantei motivat de incasare si nici unul din cei mai sus mentionati nu se opun, nu contesta faptul ca banca inaintea celorlati creditori si inaintea acoperirii cheltuielilor procedurii isi stinge creanta motivat de faptul ca are contract de garantie pe cont.
urmeaza sa luati legatura cu banca
ea este cea care decide