avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal de inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal de inselaciune

sunt cercetat intr-un dosar de inselaciune pe internet in cazul unor schimburi de telefoane , adica oamenii i-mi trimiteau un telefon sau produs electronic si eu le trimiteam altceva in schimbul acestor obiecte, la numar 3 persoane. am recunoscut fapta , s-a recuperat in mare parte prejudiciu , sunt la prima abatere , am fost retinut 24 de ore dupa care am fost anchetat de un procuror , care mi-a emis o ordonanta de a nu parasii localitate 30 de zile , scriind ca am creat un prejudiciu de 3800 ron dar repet o mare parte din bunuri au fost recuperate adica le-am da eu .. intrebarea mea este ? acum ce va urma ? un proces ? trebuie sa ma inteleg si cu partiile vatamate sa platesc si prejudiciu ? si un rezultat al procesului daca i-mi pueti da : adica inchisoare cu suspendare sau amenda penala ? va multumesc mult

Cel mai recent răspuns: ionutz2011cent , utilizator 10:35, 15 Aprilie 2011
va multumesc pentru raspunsurile dvs si timpul acordat..o sa tin cont de precizariile dvs si urmeaza zilele astea sa iau legatura si cu un avocat sa ma reprezinte...
mai am o intrebare : prejudiciul de 38 de milioane cui il platesc ? politiei ? sau trebuie sa iau legatura eu cu partile vatamate ?cum se procedeaza ? si procesul incepe dupa expirarea ordonantei de a nu parasii localitate ? adica in 30 de zile ? multumesc
Ionut,
Ia-ti un avocat si se ocupa el.
Prejudiciul se plateste catre partile vatamate.
Procesul incepe dupa ce esti trimis in judecata. adica data care e trecuta pe citatia care o sa o primesti de la Judecatorie.
Angajeaza urgent un avocat ca sa nu ajungi la proces.
Bafta!
ok am inteles..mersi frumos..asa o sa fac ....
bunza ziua ..in legatura cu cazul de mai sus , cu acest dosar de inselaciune.....au expirat cele 30 de zile de a nu parasi localitatea !! nu am mai primit nici o alta prelungire , sau instintare de la procuror sau politie ? ce inseamna asta ? pot parasi localitatea ? cand se anunta procesul ?multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate primi amenda penala pentru infractiunea de inselaciune? fentzeliulian fentzeliulian Buna ziua! Se poate primi amenda penala pentru infractiunea de inselaciune? (vezi toată discuția)
Buna inselaciune cu prejudiciu de 3000 de euro ati24 ati24 Buna am comis o inselaciune cu prejudiciu total de 3000 de euro oare suma asta reprezinta un grad de pericol social al unei infractiuni aducand o atingere ... (vezi toată discuția)
Fals in acte la banci saria saria Buna , as dori sa stiu la se s-ar putea astepta un prieten care a facut fals in acte la solicitarea unui credit, care l-a si primit si acum este cautat de ... (vezi toată discuția)