avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut pentru depasire pe linie continua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut pentru depasire pe linie continua

va relatez urmatoarele;
in data de 8 martie ma deplasam dinspre vaslui spre iasi.aproape de intrarea in iasi (pe bucium,drum dificil datorita serpentinelor)am avut nesansa sa am in fata un autoturism care era condus intr-un mod neconstant si periculos(franand si acelerand,de la o viteza de 70km/h la 20km/h).datorita acestui autoturism din fata mea s-a format o coloana destul de mare de masini pe sensul meu de mers.
la intrarea in iasi avand liber si nici o interdictie de a depasi(semn de circulatie sau linie continua....aveam linie discontinua si continua) am efectuat manevra de depasire asigurandu ma.In spatele meu la o distanta de circa 7-9 masini a intrat in depasire si un matiz .imediat dupa matiz a iesit din coloana si o masina de politie(radar mcv) cu semnalele acustice si luminoase in functiune care m-a tras pe mine si pe matiz pe dreapta.politistul a coborat din masina si mi-a spus sa trag la prima parcare(care defapt era o statie bus) pe dreapta.m-am conformat urmat si de matiz.politistul foarte arogant mi-a cerut actele,i le-am dat si s-a dus in MCV.
soferul matizului a coborat din masina si s-a dus la politist...au vb in jur de 2 min si s-a suit bine mersi in masina si a plecat,atunci am coborat si eu din masina mea(dacia berlina) si m-am dus la masina de politie sa cer politicos sa mi arate si mie filmarea cu mine depasind linia continua,pt ca eu nu depasisem nicidecum pe linia continua.atunci dl.politist a dat drumul la filmare in prima faza,dar spre indignarea mea am constatat ca nicicum nu era masina mea in filmare ci matizul(cel caruia tocmai ii daduse drumul) care intradevar depasise pe linie continua intr-o curba,eu depasind in linie dreapta o alta masina.vazand asta i-am spus politicos ca nu sunt eu in filmare iar dansul foarte arogant mi-a spus ca are si cu mine dar asta o sa vad la proces in caz de vreau sa fac contestatie.indignat m-am indreptat spre masina si am asteptat35 DE MINUTE.in masina (alaturi de mama mea care imi era martor) ca dl. politist sa -mi aduca procesul verbal.
intr-un final a venit cu procesul si cu o dovada de 15zile pt retinerea de permis,intrebandu-ma fara a-mi aduce la cunostinta ce a scris in proces daca vreau sa semnez sau nu.eu i-am spus hotarat ca nu..si i-am spus ca vreau sa trec la obectiuni faptul ca am martor care sustine cele spuse de mine ca nu am depasit pe linie continua!iar foarte arogant nici nu m-a bagat in seama si a inceput sa ma ameninte ca daca nu semnez o sa am numai de pierdut si o sa ma poarte pe drumuri.oprind o masina din trafic ca sa aibe martor ca nu semnez procesul.eu am insistat cu obectiunile iar dl. politist nu a facut decat sa se suie in Mcv si sa plece lasandu-ma 'cu ochii in soare'.
Si acum va intreb;
-A facut abuz politistul?
-Cum pot contesta procesul verbal pe care nu-l am si nici macar nu am vazut ce scrie in el,tinand cont ca au trecut de atunci 11 zile si nu l-am primit,iar din cate m-am interesat s-ar putea sa nici nu-l primesc?
-ce a incalcat politistul cand i-a dat drumul celui cu matizul pe care l-am vazut eu pe filmare ca intradevar a incalcat linia continua iar pe mine(caruia nu mi-a aratat nici proba video m-a retinut)?
-prin faptul ca nu a scris la obectiuni ca aveam martor nu a facut abuz?si prin faptul ca nu mi-a adus la cunostinta ce scrie in procesul verbal,nu a facut abuz?
(tot ce am e dovada de 15 zile pe care scrie ca nu am respectat regulile privind depasirea).
-cum a putut sa ma filmeze atat timp cat duansul era in coloana mult in spatele meu(cam a noua masina) dupa matizul care a efectuat depasirea neregulamentar?
-de ce a durat atat de mult scrierea unui proces verbal?
-am inteles ca daca a-si pierde in instanta se dubleaza perioada de retinere de permis?

-unde si cum se face contestatia tinand cont ca domiciliul meu e in mun.Vaslui iar "fapta" s-a petrecut in Iasi.
Va intreb toate acestea pentru ca e prima data,cand am de-a face cu asa ceva(am aproape 4 ani de cand am permisul si am facut mii de kilometrii) sunt la prima amenda si retinere de permis....nici macar nu stiu cum arata un proces verbal scris de un politist(nici macar acum nu am avut "sansa:">.
tastand numele politistului pe google am gasit cateva articole de presa locala deloc favorabile DOMNIEI SALE.
va rog sfatuiti-ma cum pot contesta si care ar fi pasii.pentru ca sincer daca a-si fi fost vinovat taceam si inghiteam.
va multumesc!
pana pe 23 martie inclusiv, puteti formula plangere la Judecatoria Iasi, povestiti acolo ce vi s-a intamplat si veti recupera permisul.
Formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea procesului-verbal de contraventie.
Plangerea se depune la instanta in a carei raza teritoriala s-a constatat contraventia.
Dupa depunerea plangerii contraventionale mergeti la serviciul politiei rutiere cu certificatul de grefa eliberat de aceeasi instanta si va puteti recupera permisul de conducere.
Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti.
Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila.
In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.
Consultati avocat.
Va multumesc din suflet pentru sfaturi,mi-au fos de un real folos.
V-as mai intreba totusi ,daca e adevarat ca in caz de pierd in instanta mi se va prelungi perioda de suspendare a permisului cu inca 30 de zile?
Dupa parerea dvs. a-si avea castig de cauza din tot ce am povestit mai sus?
1.Nu, nu exista o astfel de prevedere.
Majorarea cu 30 de zile intervine in situatia in care plangerea dvs. se va respinge si nu predati permisul in 15 zile de la pronuntarea instantei.
2.Formulati contestatia si angajati avocat pentru a stii exact cum sa va formuleze apararea dar si pentru a verifica daca procesul-verbal a fost intocmit conform disp.OG.2/2001.
Va multumesc inca o data pentru raspuns.insa am o nelamurire.Mie ,maine imi expira dovada de circulatie de 15 zile si inca nu am primit procesul verbal acasa.Cum pot formula plangerea contraventionala fara procesul verbal,mai ales fiindca nu stiu ce scrie exact in el?pe dovada scrie"nerespectarea regulilor privind manevra de depasire".va intreb pt ca nu stiu daca imi pot permite un avocat sa ma ajute.si vreau sa depun contestatia pt ca ma simt neindreptatit. va multumesc

Alte discuții în legătură

Actiune politia romana offsetman offsetman Buna ziua, ieri am avut si eu urmatoarea problema: ma deplasam cu masina dinspre Slobozia spre Bucuresti, iar intr-o localitate, era amplasat loganul politiei ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati sa formulez plangerea impotriva unui proces verbal de contraventie titisor33 titisor33 Ieri mai exact pe data de 10-05 -2012 in jurul orei 14,la iesirea din Targul Mures spre Reghin,la ultima curba spre Selgros, in fata mea erau ... (vezi toată discuția)
Contestare proces-verbal amenda depasire Mihai12345A Mihai12345A Am primit o amenda pentru efectuarea unei depasiri neregulamentare a unui vehicul prin incalcarea marcajului de linie continua. Manevra nu a fost efectuata pe ... (vezi toată discuția)