Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Cine poate sa fie consilier juridic?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Cine poate sa fie consilier juridic?

Dacă am absolvit o facultatea de drept, specializarea administraţie publică, pot să fiu consilier juridic?
Legea nu conţine interdicţii şi foloseşte termenul de: "este licenţiată a unei facultăţi de drept".
Potrivit legii nr.514/2003 si statutului profesional este consilier juridc persoana care este licentiat in stiinte juridice, in cazul dumneavoastra puteti fi numit consilier juridic in administratie publica locala, cu respectarea Legii nr.188/1999. Persoana care a scris ma intreb este cu adevarat consilier juridic, daca nu stie sa interpreteze o norma juridica si de ce nu va declinati identitatea.
Va este rusine cu ce ati facut si pregatirea pa care o detineti in prezent. Orice profesie are raspundere, de activitatea dumneavoastra depinde bunul mers al unei entitati.
www.consultantajuridica.home.rowww.consultantajuridica.home.ro[addsig]
Vă mulţumesc D-le pt. răspuns. Mă bucur, că aţi avut ocazia să deveniţi în timp util ceea ce aţi vrut să fiţi cu adevărat. Vă felicit.
Persoana care a absolvit o facultate care ii ofera specializare in administratie publica, chiar daca aceasta a fost obtinuta in cadrul unei facultati de Drept, nu poate ocupa o functie de consilier juridic, nici macar in administratia publica locala. Statutul functionarilor publici ii permite unei astfel de persoane sa ocupe o functie de functionar public, dar nu consilier juridic aceasta din urma fiind reglementata Legea 514. Pentru a putea ocupa o functie de consilier juridic trebuie sa aiba specializare in stiinte juridice (aici sunt de acord cu ce s-a afirmat mai sus). ramonaH