Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consilier juridic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consilier juridic

Sunt angajata la o fundatie, pe postul de consilier juridic.Sunt licentiata in stiinte economice cu dubla specializare finante -banci si drept. Am un master in drept european. Nu semnez acte juridice nu reprezint in instanta, insa dau asistenta si consiliere juridica ce vizeaza dreptul civil si dreptul familiei in mare parte conflictele familiale unor cetateni. Este legal acest lucru vizavi de CIM ? Acum urmez cursurile de formare mediator.
polly30, utilizator
Nu vad de ce nu ar fi legal ca prin CIM sa oferiti consiliere si asistenta juridica fundatiei, dvs avand prin acest contract functia de CJ.
Licentiatii in stiinte economice nu pot fi consilieri juridici ...
din cate am inteles, doamna este licentiata in stiinte economice si drept, adica doua facultati :-/
Este licențiata in stiinte economice si nu in stiinte juridce ... chiar daca are specilizarea si drept ..

.. Sunt licentiata in stiinte economice cu dubla specializare finante -banci si drept. Am un master in drept european. ...

Conform art. 8 din legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, poate fi consilier juridic acela care indeplineste urmatoarele conditii: lit. c) - este licentiat al unei facultati de drept.
Faptul ca aveti cursuri, master, in domeniul juridic nu este echivalentul conditiei impuse de legea specifica.