Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Pot fi consilier juridic daca am doar masterul ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Pot fi consilier juridic daca am doar masterul abslovit in Stiinde Juridice?

Buna! Am si eu o nelamurire. Am absolvit Facultatea de Psihologie si Masterul de Stiinte Juridice, specializarea Devianta si Delincventa. As vrea sa profesez in domeniul Dreptului si as vrea sa stiu ce optiuni as avea sau ce ar trebui sa fac pe viitor si unde m-as putea angaja? Va multumesc!
Citeste Legea nr.514/2003, privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.867 din 05.12.2003.
Consilier juridic poate fi absolventul Facultatii de Drept. Nu masterandul. Avocat, la fel. Magistratul trebuie sa fie licentiat in drept.
Eu, ca absolvent de drept, daca fac un master in psihologie, nu am dreptul sa devin psiholog clinician.
Trebuie sa fii licentiat in drept pentru a putea profesa in domeniu. Daca ai un master in stiinte juridice se scurteaza doar perioada de stagiatura cu 6 luni pentru cei care au absolvit dreptul si sunt inscrisi ca si consilieri juridici stagiari.