Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general MONOGRAFIE CASA DE EXPEDITIE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

MONOGRAFIE CASA DE EXPEDITIE

Va rog sa ma ajutati cu o monografie casa de expeditie/intermediere transporturi ! Multumesc !:)
nu s-a inteles ideea! a vinde ''pix-uri" e cu totul altceva.marfa e marfa si intermedierea implica altceva.Daca v-ati format parerea asta (ca intermedierea de serviciu este ca o marfa)atunci ar fi bine sa consultati si niste monografii.Daca ati fi microintreprindere poate ati judeca fenomenul altfel.Succes!
soficu cristina a scris:

nu s-a inteles ideea! a vinde ''pix-uri" e cu totul altceva.marfa e marfa si intermedierea implica altceva.Daca v-ati format parerea asta (ca intermedierea de serviciu este ca o marfa)atunci ar fi bine sa consultati si niste monografii.Daca ati fi microintreprindere poate ati judeca fenomenul altfel.Succes!

Draga Cristina, cred ca tu ai inteles gresit. Bineinteles ca nu mi-am format ideea ca "a vinde pix-uri e acelasi lucru cu intermnedierea...", doar am dat asa un ex oarecare...
Argumentele pe care le-am adus sunt cat se poate de documentate, din Codul Fiscal si norme bineinteles si acolo scrie clar cum e cu intermedierea, cu cazul de plati in numele clientului si cu calitatea de comisionar. Apoi am explicat si faptul ca asemenea abordare este in detrimentul clientului pt ca el nu are cum sa-si deduca partea de tva din transportul platit de tine catre terta persoana. Plus de asta, mai gandeste-te la alt aspect: exista acum decl 394 semestrial...daca tu-firma de intermediere primesti de la un transportator o factura de 10 lei+tva si ti-o inregistrezi ca si factura care nu intra in baza de impozitare (462=401), transportatorul va raporta factura emisa catre tine, iar tu nu vei avea ce sa raportezi. Alt aspect este legat de faptul ca datorita faptului ca respectivul client al tau nu poate deduce tva-ul , practic se "rupe" si lantul colectarii/deducerii tva-ului respectiv...
Eu zic sa mai analizezi problema asta, pt ca daca de ex esti microintreprindere si inregistrezi intermedierea dupa cum ai sustinut, nu e deloc bine ca micsorezi baza de impozitare .... cauta pe mfinante si vezi ca este precizat undeva despre acest aspect si ti se dau si exemple clare .... si as mai avea si alte argumente ...
Nu am nici o intentie de a subaprecia pe cineva, suntem aici sa ne ajutam reciproc si sa gasim solutiile corecte la problemele noastre. O zi buna.
la inreg 462=401 am uitat eu intradevar sa trec tva.bineanteles ca are si tva deductibil.Prin ch.facute in numele clientului se inteleg altfel de ch.(taxe vama,manipulare ,expeditie).Oricum diversitatea de idei inseamna progres. Am avut casa de expeditie 10 ani si bineanteles si controale.La inceput si eu inregistram tot la fel.Dar dupa ce am aprofundat problema cu un consultant extern mi-am insusit alta parere si eu cred ca este mai rationala fiscal.
soficu cristina a scris:

nu s-a inteles ideea! a vinde ''pix-uri" e cu totul altceva.marfa e marfa si intermedierea implica altceva.Daca v-ati format parerea asta (ca intermedierea de serviciu este ca o marfa)atunci ar fi bine sa consultati si niste monografii.Daca ati fi microintreprindere poate ati judeca fenomenul altfel.Succes!

la inreg 462=401 am uitat eu intradevar sa trec tva.bineanteles ca are si tva deductibil.Prin ch.facute in numele clientului se inteleg altfel de ch.(taxe vama,manipulare ,expeditie).

Cristina cred ca ar trebui sa mai citesti codul fiscal si definitii despre cifra de afaceri, intermediere, case de expeditii, comisionare etc.
Poate nu stii totusi planul de conturi iti reproduc.
Contul 462 Creditori diversi
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor datorate tertilor, pe baza de titluri executorii sau a unor obligatii ale unitatii fata de terti provenind din alte operatii.

Contul 462 "Creditori diversi" este un cont de pasiv.

In creditul contului 462 "Creditori diversi" se inregistreaza:
- sumele incasate si necuvenite (512, 531);
- sumele datorate tertilor reprezentand despagubiri si penalitati (658);
- datoriile privind achizitionarea titlurilor de plasament (502 la 508);
- diferentele nefavorabile de curs valutar din evaluare sau la incheierea exercitiului (665).

In debitul contului 462 "Creditori diversi" se inregistreaza:
- sume achitate creditorilor (512, 531);
- plata datoriilor pentru achizitionarea titlurilor de plasament (512, 531);
- datorii prescrise sau anulate (758);
- sconturile obtinute de la creditori (767);
- diferentele favorabile de curs valutar, aferente datoriilor in valuta achitate, sau la sfarsitul exercitiului (765).

Soldul contului reprezinta sumele datorate creditorilor.
Vezi cumva contul 4426 TVA deductibil???

Florimadalina ti-a argumentat cu text de lege, Poate exemplul ales de ea nu este pe placul tau, dar a facut-o ca sa inteleaga toata lumea.
Felicitari pentru raspuns florimadalina.
soficu cristina a scris:

casa de expeditie in general nu va accepta niciodata ca fact.transportatorului sa ajunga la client cu marja de comision.S unt si aceste situatii ,dar in timp va descalifica casa de expeditie intrucat se va cunoaste comisionul si val.transp si in timp vor lucra direct..Cel mai des fc.de transport ajunge la casa de expeditie si aceaste va emite catre client o factura (transport +comision) .Deci in acest caz avem 411=
462 val.transp.
704 comision
iar fact.de transport se inreg 462=401 ,trans.nu este chelt pt soc.de expeditie si implicit cota lui in val incasata nu este venit.

ce coduri caen are o casa de EXPEDITII? daca are dubita sub3.5tone dar face transport la cererea clientilor international mai are nevoie de LICENTA de transport?