Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia de pensionare si concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia de pensionare si concediul medical

In conditiile in care un salariat se afla in concediu medical si primeste decizia de pensionare, pata indemizatiei pentru concediu medical incteaza la data primirii deciziei de pensionare sau se prelungeste pana la terminarea concediului medical?
Conform art. 56 lit. d din Codul muncii in aceasta situatie contractul individual de munca inceteaza de drept, ca atare nu se mai justifica suspenmdarea acestuia pentru incapacitate temporaraa in munca si nefiind vorba de un caz de concediere ci de un caz de incetare de drept nu opereaza nici interdecitia desfcaerii contractului de munca din initiativa angajatorului in perioada incapacitatii in munca a salariatului.
Multumesc pentru raspunsul primit dar nu m-am lamurit complet:-/ ... si revin cu o precizare mai clara > contractul de munca este deja suspendat, salariatul aflandu-se in concediu medical la data primirii deciziei de pensionare...

In concluzie ramane la latitudinea angajatorului daca vrea sau nu sa ii plateasca concediul medical pana la terminarea acestuia?:O

... si daca raspunsul este afirmativ, se naste intrebarea> daca angajatul nu era "de buna credinta" si nu ducea decizia de pensionare decat dupa terminarea concediului medical, mai avea angajatorul vreo putere de decizie in aceasta problema?#-o#-o . Putea angajatul primi atat pensie cat si indemnizatie? :-/:-/
Chiar daca a iesit decizia de pensionare in timpul concediului medical, acesta se plateste in mod normal doarece concediul medical nu poate fi fragmentat.

Aici nu intrain discutie faptul ca angajatul este sau nu "de buna credinta", el trebuie sa prezinte copia deciziei de pensionare de indata ce o primeste.

In concluzie dvs. ca angajator ii veti inceta contractul individual de munca in baza deciziei de pensionare dupa treminarea concediului medical. Nu puteti inceta contractul de munca in timpul concediului medical.