Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Regim en-gross
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Regim en-gross

Societate cu regim en-detail are voie sa vanda marfa, cu factura, la o alta societate?
Prin natura activitatii pe care o desfasurati comert en detail se intelege ca vindeti marfuri sau produse direct utilizatorilor finali ai acestora (adica consumatorilor ,pentru uzul personal .)
Numai comert en detail aveti ca obiect de activitate?
Activitatea principala-1071 pe langa care am si altele, dar nu en-gross.Cred ca nu am voie,asa-i?
Nu vad de ce nu ati putea vinde.Eliberati factura si bon fiscal sau incasati prin banca.
Simona ,daca domnul vinde en-detail ,probabil ca achizitioneaza marfa din marile centre comerciale ,gen hypermarket.Acestia mentioneaza pe factura de vanzare ca este interzisa achizitionarea marfii in scopul revanzarii acesteia in sistem en-gross.
Eu am unele rezerve,in aceasta privinta .:bow:
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Am pornit de la ideea ca daca eu ca firma doresc sa cumpar de la un magazin o cantitate mai mare de produse necesara firmei nu vad de ce nu as putea.Nu m-am gandit la o vanzare permanenta si pe o perioada de timp indelungata cu acelasi furnizor.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil