Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mama disperata!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mama disperata!

am o cunostinta care a fost data afara din casa de sotul ei ,avand doi copii si fiind insarcinata in luna a saptea.casa este pe numele la amandoi.a fost la sectia de politie si de acolo au zis ca nu au ce sa faca.a fost si la protectia copilului sa declare ca a trerbuit sa plece cu copii din casa sub amenintarea sotului ca daca o mai prinde in casa o omoara.doamna este din campu lung muscel.cei de la protectie i-au oferit adapost pt doua luni ,dar dansa ar dori sa stie ce ar trebui sa faca pt a ramane la ea in casa fiind si ea proprietara.momentan sta la o verisoara de a mea.astept cu nerabdare un raspuns.va multumesc.
Sa formuleze o cerere de divort si incredintarea copiilor si atribuirea spatiului pana la partaj . In paralel o cerere de reintegrare in spatiu pe calea ordonantei presedintiasle si sa solicite evacuarea sotului pana la solutionarea divortului si partajului. Are nevoie de avocat .
Dupa divort, trebuie sa formuleze si actiune de partaj si
sa solicite ca locuinta sa-i fie data ei in proprietate avand
in intretinere minorii.
copiii minori nu au nicio legatura cu partajul bunurilor dintre soti,asa ca nu vad cum ar putea ca instanta sa acorde locuinta mamei pe motiv ca are in intretinere minori.
in legatura cu ordonanta presedintiala pentru evacuarea sotului din domiciliul bun comun,vreau sa va spun ca daca nu aveti probe care sa ateste violenta acestuia nu aveti sanse de evacuare.iar reintegrarea in domiciliul comun fara ca sotul sa fie evacuat,nu are sens,atata timp cat nu este dispus sa convietuiti pasnic pana la terminarea partajului.
va multumesc pt raspunsuri.o zi buna tuturor.