avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

daca am muncit la o firma 6 luni iar dupa aceasta perioada firma a facut restructurari si am fost destituit
ma intereseaza daca primesc somaj in aceasta situatie
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:13, 20 Martie 2011
Pentru a benefcia de somaj trebuie ca :
1. raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile salariatului (de exemplu, art.65 alin.1 C.mun.)
2. sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
Cele 12 luni necesare pentru acordarea indemnizatiei de somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? maryang maryang Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am ... (vezi toată discuția)
Somaj cameliaczeran cameliaczeran \"Pentru a benefcia de somaj trebuie ca : 1. raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile salariatului. 2. sa aveti un stagiu minim de cotizare de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)