Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

daca am muncit la o firma 6 luni iar dupa aceasta perioada firma a facut restructurari si am fost destituit
ma intereseaza daca primesc somaj in aceasta situatie
Pentru a benefcia de somaj trebuie ca :
1. raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile salariatului (de exemplu, art.65 alin.1 C.mun.)
2. sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
Cele 12 luni necesare pentru acordarea indemnizatiei de somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.