Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am gasit un loc de munca pe perioada nedeterminata .Datorita unor probleme , firma la care lucrez acum de 2 saptamani poate sa ma dea din nou in somaj?
Incepand cu 01.01.2011 s-au adus modificari la conditii de acordare a indemnizatiei de somaj.
Din cate stiu eu, stagiul de cotizare nu este modificat (un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii).

Deci, din punctul meu de vedere aveti dreptul. Este bine sa mai urmariti subiectul sau sa solicitati informatii la zi de la AJOFM.
maryang a scris:

Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am gasit un loc de munca pe perioada nedeterminata .Datorita unor probleme , firma la care lucrez acum de 2 saptamani poate sa ma dea din nou in somaj?

Pentru a benefcia de somaj trebuie ca :
1. raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile salariatului.
2. sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

Trebuie sa aveti grija ca la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

Cererea se depune in termen de 10 zile de la data incetarii raportului de munca pentru a putea beneficia de plata indemnizatiei de la aceasta data.
In caz contrar, indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.