Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament - valabil sau nu ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament - valabil sau nu ?

Prin anii 1940 - 1945,o familie ce nu avea copii,a luat un copil (fata) de la o sora a sotiei,spre crestere. Niciodata,acea fata nu a fost trecuta pe numele celor doi ce au infiat-o "la mica intelegere".
Fata,a crescut si s-a maritat,avand la randul ei 5 copii.
Tatal adoptiv,al femeii - bunicul celor 5 copii - i-a facut un testament unuia dintre cei cinci copii,pentru o suprafata de teren (prin 1970)cand acesta era minor.
Mama celor cinci copii (fata infiata in 1940-1945),a decedat in 1991.
La dezbaterea succesiunii,toti cei 5 copii au renuntat in favoarea tatalui supravietuitor.
Pamantul respectiv,se afla "la gramada" cu o alta suprafata de teren a tatalui.
Tatal,traieste si acum.
Copilul acestuia,cel ce are testamentul,vrea sa vanda terenul pentru care are testament lasat de "bunicul" ce a infiat-o pe mama acestuia,in conditiile aratate, fara acte legale.
Este posibil acest demers,adica poate vinde pamantul inscris in testament,care a apartinut acelui bunic ? Este nevoie de acordul celorlalti frati,in aceasta situatie ? Tatal copiilor,are vreun cuvant de spus in fata acestei tranzactii ? Pamantul respectiv,are nevoie de cadastru si intabulare,inainte de a fi vandut ? Cum trebuie procedat in acest sens ?
Care ar fi legislatia aplicabila in speta ?

Va multumesc.
mama nefiind fiica legal, nu era mostenitoarea bunicului, fiind decedata si ea, nimic din averea bunicului nu e mostenita legal de copiii dansii si sot. tatal si fratii celui cu testament nu ar avea nimic de zis sau de facut
copilul ce are testament, a dezbatut mostenirea dupa "bunic" ? sau exista cineva care a dezbatut-o (din neamurile "bunicului")?
trebuie sa mearga cu acel testament si cu actul de deces al bunicului la notar

Copilul care are testament a renuntat la mostenirea dupa mama lui insa terenul il are de la bunic si nimeni nu i-l poate lua. Sa faca succesiunea si partajul de ceilalti mostenitori ai bunicului.
Lamuriti cine traieste: cel care a crescut-o pe femeia decedata sau sotul acesteia( tatal celor 5 copii) .
nu a reiesit din relatarea dvs daca s-a dezbatut succesiunea dupa tatal femeii cu cinci copii. sotia tatalui femeii traieste sau e si dansa decedata?
lazu a scris:

Lamuriti cine traieste: cel care a crescut-o pe femeia decedata sau sotul acesteia( tatal celor 5 copii) .

Sotul acesteia. Tatal celor 5 copii.
gigelas, utilizator