Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Va deranjez cu o situatie stranie cu care ma confrunt de ceva timp: La varsta de 3 ani am fost infiat (fara acte) de catre matusa mamei biologice si de catre sotul acesteia (mama si tata). In anul 1998 tatal "adoptiv" a decedat, inaintea tatalui sau "bunicul meu". Dupa toate acestea, nu s-a dezbatut nicio succesiune. Acum, varul primar al tatului meu "adoptiv" din partea "bunicului" doreste toata averea, "mama" neavand niciun drept.
Ce putem face in acest caz?
Multumesc anticipat.
Da.nu aveti ce face. trebuia sa va adopte legal cu acte. Dvs nu aveti niciun drept. Iar soția celui care v a crescut nici atât, deoarece soțul dânsei a decedat înaintea tatălui și reprezentarea nu funcționează decât pt descendenți nu și pt soțul supraviețuitor. Dacă va adopta legal puteați culege moștenirea celui care v a crescut.
Din cele spuse de dvs, inteleg ca "bunicul dvs." (sa-i zicem B) avea un frate (decedat acum, sa-l numim F) al carui fiu (Y) era var primar cu "tatal dvs." (Z)

Sotia lui Z, "mama dvs" (s-o numim X) (matusa mamei naturale) nu are alti copii, in afara dvs., infiat fara acte.

Vorbim de 2 mosteniri care se dezbat separat:
- cea din 1998, deschisa la decesul lui Z; cand mostenitori au fost sotia X si "bunicul " B;

Aici, sotia X are 1/2, iar B are 1/2 din mostenire, in care nu se includ urmatoarele (ele fiind DOAR ale sotiei c) ;- toate bunurile indiferent de categoria lor din gospodarie; asupra darurilor de munca; si un drept special de abitatie asupra casei de locuit:

Sa zicem ca parintii adoptivi au facut o casa impreuna; dupa prima succesiune, mama x ar avea 1/2 ei proprie, plus 1/2 de la Z, adica 3/4 din casa iar 1/4 bunicul B

- a doua mostenire; cea dupa B

Din pacate, in lipsa verigii Z, mama X nu are drept de mostenire asupra lui B. Dvs. nici atat.

Decat daca, poate, s-ar descoperi vreun testament in favoarea dvs sau mamei X.

Mostenitorii lui B se vor alege insa dintre descendentii sai, in acest caz fiul fratelui lui Z.

Dvs. va mosteniti insa parintii naturali si ascendentii acestora. Si pe mama X. Daca mai sunt alte neamuri inaintea dvs, (mama naturala mai avea alti frati si nepoti) mai bine sa va faca un testament.