Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mama paraseste familia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mama paraseste familia

da este adevarat, o mama i-si paraseste sotul si copilul pentru un amant in momentul in care a fost prinsa de sot, si cu toata vinovatia ei (infidelitate,abandonul familiei) mai are si pretentii materiale (bani de pe casa cumparata de sot impreuna cu parintii lui dar care in momentul cumpararii fiind trecuta si ea pe acte ca sotia cumparatorului),parintii oferind 80%din costul apartamentului,si 100%din costurile de renovare . Ce sanse are sa castige custodia copilului (cu toate ca nu-l doreste) si care sunt sansele ei de a castiga imobilul sau ceva din imobil? Ne poate forta sa vindem pentru ai da partea?
Ce face sotul daca nu poate sa-i acorde partea fiind in imposibilitate de a vinde?
MENTIONEZ ca este vorba de o casa cu 3 camere si o bucatarie.
Bunurile dobandite de soti,in timpul casatoriei, sunt bunuri comune.
Astfel , orice bun dobandit de oricare dintre soti ,este, de la data casatoriei bun comun , mai putin cele exceptate de lege (articolul 31/Codul Familiei.)Astfel , cand se poate dispune partajarea bunuriloe comune pentru ca ele sa devina bunuri proprii.Ea este indreptatita la o cota parte din dreptul de proprietate asupra bunului comun.
in situatia de fatza , neexistand intelegerea copartasilor cu privire la acest bun comun , este necesara interventia instantei de judecata, unde se poate introduce actiune in partaj .
Actiunea in partaj este imprescriptibila , poate fi introdusa oricand , de catre oricare dintre coproprietari .
Deci si ea poate introduce aceasta actiune.
Se va tine cont de interesul superior al minorului pentru a fi incredintat unuia din parti, de situtia financiara a acestuia , de posibilitatile de crestere si educare , fiind apreciate in concret de instantza de judecata.
Se poate dispune partajarea bunurilor daca una din parti respectiv sotul nu mai este in tara dupa desfacerea casatoriei?
Sigur ca da, knd se va dispune desfacerea casatoriei , instantza se poate pronuntza si cu privire la bunurile comune si minori.
marser a scris:

da este adevarat, o mama i-si paraseste sotul si copilul pentru un amant in momentul in care a fost prinsa de sot, si cu toata vinovatia ei (infidelitate,abandonul familiei) mai are si pretentii materiale (bani de pe casa cumparata de sot impreuna cu parintii lui dar care in momentul cumpararii fiind trecuta si ea pe acte ca sotia cumparatorului),parintii oferind 80%din costul apartamentului,si 100%din costurile de renovare . Ce sanse are sa castige custodia copilului (cu toate ca nu-l doreste) si care sunt sansele ei de a castiga imobilul sau ceva din imobil? Ne poate forta sa vindem pentru ai da partea?
Ce face sotul daca nu poate sa-i acorde partea fiind in imposibilitate de a vinde?
MENTIONEZ ca este vorba de o casa cu 3 camere si o bucatarie.

Daca aveti obiectii cu privire la partaj va puteti judecat sa va dovediti pretentile.
Daca mama nu vrea sa-i fie incredintat minorul, poate fi incredintat tatalui.
Daca in timpul procesului mama cere minorul ea are prima sansa.
Consultati un avocat intr-un mediu privat pt mai multe detalii.In problema dvs un mic detaliu schimba soarta procesului.

avocat Claudiu Lascoschi
marser a scris:

da este adevarat, o mama i-si paraseste sotul si copilul pentru un amant ... si cu toata vinovatia ei (infidelitate, abandonul familiei) mai are si pretentii materiale

Partea sotilor in bunurile comune se stabileste in raport de contributia lor efectiva, reala, la dobandirea bunurilor comune si nu dupa criterii morale ori de alt soi. (cel putin la noi, spre deosebire de America, al carui sistem judiciar nu-l stim decat din filme).

A! Daca un sot si-a risipit veniturile in afara casatoriei, in timp ce celalalt a sustinut sarcinile casatoriei, de abia de aici incepem sa discutam..., dar problema se pune tot in termeni materiali: cat a risipit si cu cat a contribuit fara sa conteze daca risipirea asta e morala sau imorala (cu amantul/amanta). Spre pilda se tine cont daca un sot a contribuit la intretinerea unui copil din afara casatoriei, intretinere care nu are nimic imoral in ea.
romascanu, moderator