Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neacceptare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neacceptare divort

Buna ziua
Sotia a demarat procedura de divort. Motivele invocate sunt insulte, scandaluri, lipsa respect fata de socri. Motivul real este delapidarea unei sume de bani din firma de catre sotie pentru a plati datoriile soacrei. Prin partaj sotia (sub influenta soacrei) intentioneaza sa primeasca puterea de a vinde partea ei. Domnul ne-a bincuvantat cu doua fetite (11 respectiv 15 ani) care sunt acum, evident de partea mamei. Cum pot impiedica acest demers avand in vedere ca au facut o camera din grajdul bunicii, la tara si intntioneaza sa se mute la soacra. Sunt disperat mai ales ca educatia copiilor nostri se va face la tara iar viitorul lor este compromis. Va og sa ma ajutati! Multumesc frumos!
Nu stiu in ce masura veti reusi sa "impiedicati" aceasta dorinta a sotiei!
Insa, pentru binele minorelor, ar fi bine sa cereti printr-o reconventionala sa va fie incredintate spre crestere si educare minorele.
Faptul ca ele vor primi o educatie "la tara" nu este o problema. Problema este locuinta pe care o impart in prezent(grajd!!!)
In pr cesele de divort in care exista copii minori, autoritatea tutelara, la solicitarea instantei de judecata, intocmesc un referat cu privire la conditiile de viata pe care le ofera ambii parinti. Daca se va dovedi ca mama nu este in masura sa le ofere minorilor o locuinta corespunzatoare...cine stie!? Poate veti avea sorti de izbanda. Toate astea, daca doriti ca dvs. sa le aveti in ingrijire. Si va fi o responsabilitate destul de mare, pe care va trebui sa v-o asumati.
In cazul in care dvs. nu sunteti de acord cu toate capetele de cerere, puteti face cerere reconventionala, prin care sa solicitati incredintarea minorelor.
Trebuie sa arati si motivele pentru care solicitati acest lucru.
In cauzele cu copii minori este obligatorie efectuarea anchetei sociale, care se face atat la dvs. cat si la mama, acolo unde intelege sa locuiasca cu minorele dupa divort.
In cazul in care motivul divortului este altul, adica acea infractiune de delapidare, puteti sa nu divortati, dar puteti solicita partajul bunurilor comune.
succes
av.Werbic Stefania
A constrange pe cineva a ramane intr-un mariaj , care , din varii motive , nu functioneaza , nu conduce la nici un rezultat.Daca aceasta a decis ca doreste divortul , invocand si mijloace de proba pertinente , dvs nu o veti putea impiedica in nici un fel .

Cu privire la conditiile de trai precare , acest fapt e in detrimentul minorilor , iar minorii pot fi incredintati dvs , daca instanta de judecata va aprecia ca este in interesul acestora .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Atrisjis a scris:

Buna ziua
Sotia a demarat procedura de divort. Motivele invocate sunt insulte, scandaluri, lipsa respect fata de socri. Motivul real este delapidarea unei sume de bani din firma de catre sotie pentru a plati datoriile soacrei. Prin partaj sotia (sub influenta soacrei) intentioneaza sa primeasca puterea de a vinde partea ei. Domnul ne-a bincuvantat cu doua fetite (11 respectiv 15 ani) care sunt acum, evident de partea mamei. Cum pot impiedica acest demers avand in vedere ca au facut o camera din grajdul bunicii, la tara si intntioneaza sa se mute la soacra. Sunt disperat mai ales ca educatia copiilor nostri se va face la tara iar viitorul lor este compromis. Va og sa ma ajutati! Multumesc frumos!

Divortul il puteti intarzia daca va angajati avocat.
Insa in final daca are martori va obtine divortul.

avocat Claudiu Lascoschi
Bun dar daca exista un dosar penal pentru delapidare?