Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

am18 ani si sunt in clasa a12a si as vrea s stiu daca mai primesc pensie alimentara dupa terminarea liceului?
Depinde ce scrie in hotararea de divort a parintilor.
nu exista acea hotarare pt ca nu au fost casatoriti
Pensia de întreţinere se datorează până la vârsta de 26 de ani. Dacă părinţii dv. nu au fost căsătoriţi dar aţi fost recunoscut de tată ca fiind copilul său, astfel că, fără a exista o hotărâre prin care să fie obligat la plata unei pensii de întreţinere în favoarea dv., a prestat întreţinerea, dacă nu vă mai acordă pensia (de bună voie), şi veţi urma cursuri de învăţământ şi nu veţi obţine venituri, puteţi introduce o acţiune în instanţă de obligare a tatălui la stabilirea şi plata pensiei de întreţinere.;)
buna ziua,

puteti sa-mi spuneti unde scrie ca nu trebuie sa realizeze venituri?

ifrimcristina a scris:

puteti sa-mi spuneti unde scrie ca nu trebuie sa realizeze venituri?

"Are drept la intretinere numai acela care se afla in nevoie, neavand putinta unui casting din munca din cauza incapacitatii de a munci". (art 86 alin 2 C. fam).
romascanu, moderator