Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIMENTARA SERAL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIMENTARA SERAL

as vrea si eu sa ma ajutati va rog ,daca poate o persoana de 19 ani care este elev la liceu seral si nu lucreaza sa primeasca pensie alimentara de la unul din parinti ?
Bineinteles....conditia este sa faca dovada ca urmeaza cursurile scolare si parintele respectiv a fost insa obligat sa faca acest lucru printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
auzisem ca daca elevul este la seral ar fi ceva probleme cu plata pensiei alimentare dar daca nu sunt, e ok atunci, va multumesc.

octavradu, utilizator
Nu conteaza forma de invatamant urmata,conteaza limita de varsta sa nu fie depasita 25 ani!Actiunea in instanta o depuneti dv. ,cu dovada ca urmati cursurile unei scoli din Romania!
indiferent de forma de invatamant daca munceste mai poate primi ?
octavradu, utilizator
numai elevii si studentii cursuri de yi primesc pensie de intretinere