Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

Pensia de intretinere se plateste pana la varsta de 26 ani cand copilul urmeaza cursurile unei facultati la zi.Am citit aici ca instantele au acordat pensie de intretinere si pentru FR.Intrebarea este:Copilul termina o scoala la zi la 20 ani nu se angajeaza si urmeaza in continuare scoala la FR.In acest caz parintele trebuie sa plateasca pensie de intretinere?Adica daca un copil urmeaza mai multe scoli pana la 26 ani fara sa fie angajat trebuie platita pensia de intretinere?Multumesc!
buna ziua
daca face dovada ca este cuprins intr/o forma de invatamint obligatia este sa platiti pensia de intretinere pina la virsta limita fixata de lege .
Am citit aici ca instantele au acordat pensie de intretinere si pentru FR.Intrebarea este:Copilul termina o scoala la zi la 20 ani nu se angajeaza si urmeaza in continuare scoala la FR.In acest caz parintele trebuie sa plateasca pensie de intretinere?Adica daca un copil urmeaza mai multe scoli pana la 26 ani fara sa fie angajat trebuie platita pensia de intretinere

Cu privire la forma de invatamant la ID si Fr , practica nu e unitara in acest sens .Asa incat , e necesar sa existe acea nevoie , pentru a exista obligatia platii pensiei de intretinere.
Oricum , indiferent de forma de invatamant ( studii universitare , masterale , doctorale) , facand dovada nevoii , aceasta pensie trebuie platita.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat