Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Angajata insarcinata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Angajata insarcinata

v-as ruga sa ma lamuriti cu urmatoarea problema : cum trebuie procedat in cazul unei angajate care a anuntat ca este insarcinata?
1. Trebuie sa cititi OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã si Normele de aplicare (HG537/2004) deoarece este mai mult de scris.

2. Va redau din OUG 96/2003:
Art. 7. - (1) În termen de 10 zile lucrãtoare de la data la care angajatorul a fost anunţat în scris de cãtre o salariatã cã se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligaţia sã înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de muncã pe a cãrui razã îşi desfãşoarã activitatea.
(2) De la data primirii înştiinţãrii medicul de medicina muncii şi inspectoratul teritorial de muncã vor verifica condiţiile de muncã ale salariatei la termenele şi în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţã.
Va multumesc mult si v-as ruga sa-mi spuneti unde trebuie depusa aceasta instiintare? La registratura ITM? Sau mai bine zis, se mai depune daca cei de la ITM nu mai tin evidenta salariatilor?
Instiintarea se depune la registratura ITM si va merge la Dep. Sanatate si Securitate in Munca (nu are legatura cu Dep. Relatii de Munca, unde se duceau CIM si actele aditionale).
Va multumesc mult !!