Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in germania

dreptul de munca se stie ca se obtine foarte greu si numai dupa ce ai lucrat un an in Germania
cum poti totusi lucra pana obtii drept de munca?
pfa? la negru) etc??? astept un raspuns urgent
am in germania cazare asigurata de un prieten multumesc pt eventualele detalii primite
e foarte greu sa gasesti de munca in germania.
am un prieten care este de un an si jumatate in germania si inca nu si-a gasit de munca ,desi sotia lui e medic rezident acolo.Nemti nu vor sa-i de-a drept de munca.aaa si inca ceva :"> sa stii k nemtii nu prea angajeaza la negru,cel putin prietenul asta al meu nu a gasit nici la negru .
dar dak te duci intr-un oras mai mare poate ai sanse mai mari.
el e la 50 km de hamburg ,un oras mai mic cam 60000 de loc.
dar dak tot te duci =D>
multa bafta=D>
Aici gasisti un ghidul despre situatia, prin care se explica clar drepturi si obligatii fara dubio: [ link extern ]
Sa nu uitam ca "neamtul e neamt".Gasesti foarte greu de munca la negru.Dar vorbim de Germania - occident.
Si sa nu uitam ca Germania a inregistrat crestere economica in astfel de vremuri cand toate marile tari declara mare criza.
puricetudor a scris in alt topic (care a fost sters):
este chiar asa de greu sa poti lucra in germania daca iti doresti asta si esti dispus la munca?

Alexandru-Gabriel a raspuns:
Daca iti doresti cu adevarat si esti un muncitor in toata puterea cuvantului poti munci oriunde doresti.
Una din marile probleme , daca vrei sa muncesti in Germania , ar fi limba.
Vrei sa muncesti in Germania? te rog sa iei in considerare sfatul meu - invatza limba germana.
Nu ar fi mare problema actele,dar trebuie sa stii limba germana macar la un nivel mediu.
Daca ai un contract sau un pont* te rog sa imi scrii un mesaj privat daca nu doresti aici sa iti pot da cateva sfaturi.
Ein guter Tag !
mit Respekt Alexandru-Gabriel

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Alexandru-Gabriel a scris:
Gasesti foarte greu de munca la negru.Dar vorbim de Germania - occident.

Realitatea mi-a dovedit – fara dubiu – ca afirmatia este... teorie (nu doar in Germania) :)
danke schon