Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Penalizari neplata CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Penalizari neplata CASS

Buna ziua,

Sunt PFA de 11 luni si inca nu am facut contract pentru CASS. Am inteles ca o sa existe ceva penalizari aferente sumelor pe care ar fi trebuit sa le platesc pana acum. Imi poate spune cineva cum se calculeaza aceste penalizari?

Multumesc!
Pentru neachitarea la termenul de scadenţă de către debitor a obligaţiilor de plată, se datorează după acest termen dobânzi şi penalităţi de întârziere.
Nivelul dobânzii de întârziere este de 0,04% pentru fiecare zi de întârziere.
Dobanzile se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv.
Plata cu intarziere a obligatiilor fiscale se sanctioneaza si cu o penalitate de intarziere datorata pentru neachitarea la scadenta a obligatiilor fiscale principale.
Nivelul penalitatii de intarziere se stabileste astfel:
a) daca stingerea se realizeaza in primele 30 de zile de la scadenta, nu se datoreaza si nu se calculeaza penalitati de intarziere pentru obligatiile fiscale principale stinse;
b) daca stingerea se realizeaza in urmatoarele 60 de zile, nivelul penalitatii de intarziere este de 5% din obligatiile fiscale principale stinse;
c) dupa implinirea termenului prevazut la lit. b), nivelul penalitatii de intarziere este de 15% din obligatiile fiscale principale ramase nestinse.
Penalitatea de intarziere nu inlatura obligatia de plata a dobanzilor.
G David a scris:

Pentru neachitarea la termenul de scadenţă de către debitor a obligaţiilor de plată, se datorează după acest termen dobânzi şi penalităţi de întârziere.
Nivelul dobânzii de întârziere este de 0,04% pentru fiecare zi de întârziere.
Dobanzile se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv.
Plata cu intarziere a obligatiilor fiscale se sanctioneaza si cu o penalitate de intarziere datorata pentru neachitarea la scadenta a obligatiilor fiscale principale.
Nivelul penalitatii de intarziere se stabileste astfel:
a) daca stingerea se realizeaza in primele 30 de zile de la scadenta, nu se datoreaza si nu se calculeaza penalitati de intarziere pentru obligatiile fiscale principale stinse;
b) daca stingerea se realizeaza in urmatoarele 60 de zile, nivelul penalitatii de intarziere este de 5% din obligatiile fiscale principale stinse;
c) dupa implinirea termenului prevazut la lit. b), nivelul penalitatii de intarziere este de 15% din obligatiile fiscale principale ramase nestinse.
Penalitatea de intarziere nu inlatura obligatia de plata a dobanzilor.

mie mi sa spus de casa judeteana de asigurari de sanatate ca trebuie sa vin cu bilantul pe 2010 si in functie de venituri mi se va calcula cotizatia...
in mare mi-au spus ca este de 600 ron x 3 persoane , pentru anul trecut...
treaba este ca cei de la fisc au zis ca pe la sfarsitul acestei luni se da bilantul pe 2010...
eu nu mai stiu ce sa zic... o sa avem de platit enorm...
Daca sunteti PFA va trebui sa depuneti xerox dupa declaratia 200 pt anul trecut, care are termen 15.05.2011, pt a proceda la stabilirea sumei datorate pe 2010 reprezentand contributie sanatate. Poate au spus ca se calculeaza contributia avand baza lunara de 600 lei? Suma se calculeaza trimestrial prin aplicarea cotei de 5,5%= 600 leiX5,5%X3 luni.
G David a scris:

Daca sunteti PFA va trebui sa depuneti xerox dupa declaratia 200 pt anul trecut, care are termen 15.05.2011, pt a proceda la stabilirea sumei datorate pe 2010 reprezentand contributie sanatate. Poate au spus ca se calculeaza contributia avand baza lunara de 600 lei? Suma se calculeaza trimestrial prin aplicarea cotei de 5,5%= 600 leiX5,5%X3 luni.

sunt IF , iar anul trecut eram 3 inscrisi in acte , dintre care unul pensionar pe caz de boala , dar pe care l-am scos de la 1 ianuarie anul curent...cei de la CAS au mai spus ca si acesta trebuie sa plateasca contributia pe anul respectiv....
Da, contributia de sanatate se datoreaza ca membru IF si in cazul pensionarilor.