Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... oare m-au furat?????ajutor !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

oare m-au furat?????ajutor !

am o garsoniera mostenire de la tatal meu decedat.
am fost la o firma de consultanta sa vad ce pot face cu actele.
le-am cerut sa faca ei succesiunea iar eu sa le vand apartamentul.
le-am prezentat actele si au facut copii xerox dupa actele pe care le aveam eu de la tatal meu si certificate de nastere, buletine, certificat de deces
acasa mi-am dat seama ca mi-au schimbat originalele cadastrul si intabularea cu copii xerox.
este posibil sa faca vanzare-cumparare cu cadastru si intabulare?
sunt foarte dotati dpdv al relatiilor.
va rog sa imi raspundeti repede ca sa stiu ce masuri pot lua
mergeti inapoi la ei si cereti actele, vedeti daca nu a fost o simpla greseala...
Mi se pare firesc sa va adresati direct lor, sa cereti actele originale. Pentru stabilirea dreptului de mostenire, nu va trebuie firma de consultanta, ci trebuie sa va prezentati la notar. Eventual, puteati conveni cu cei de la firma sa achite contravaloarea taxelor , urmand ca prin aceasta, sa le acordati, sa zicem, un drept de preferinta la vanzarea garsonierei, cu diminuarea acelor taxe din pretul imobilului.
Ideal e sa fi mersi inainte la un avocat, platiti eventual o consultanta si el va poate avertiza asupra pericolelor; altfel, dupa ce se consuma faptul, cresc costurile si :"ajutooooor!!" nu va e de prea mare folos.