Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul?

Buna ziua !
Numele meu e Octavian si am 31 de ani
sunt in preaviz ,azi e ultima zi ,iar angajatorii imi spun ca trebuie sa astept pana in data de 15 ale lunii viitoare sa-mi primesc salariul aferent perioadei lucrate,la fel si bonurile
E corect sa astept atata vreme?
ce o sa fac pana atunci ?
aveam planuri sa merg afara sa lucrez ,imi gasisem chiar un job intr-o fabrica,iar in urma unui interviu on line mi-am asigurat postul,acum voi pierde aceasta oportunitate
ce trebuie sa fac ?
va rog sfatuiti-ma !
La acea data are loc plata lichidarii lunii martie.
Mergeti la postul gasit si angajati-va. Imputerniciti prin notar o persoana de incredere sa va ridice toate drepturile sau numai bonurile daca cereti ca salariul sa va fie depus intrun cont pe care il indicati angajatorului.
dar nu e cu nici un chip sa-mi dea drepturile acum si nu in 15 cum vor ei ?
Exista posibilitatea dar nu obligatia. Este mai greu celor de la contabilitate avand in vedre si declaratiile ce se depun la lichidare..
Va multumesc !
Sunteti o echipa excelenta ! Va voi recomanda cu placere tuturor cunoscutilor mei !